DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: “’Beyaz Toros’ları yargılayacağız’ diye çıkılan yola, bugün siyah Transporter’larla devam ediliyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yazılı bir açıklama yaparak İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Human Rights Watch) “Türkiye: Zorla Kaybetme Vakaları ve İşkence” başlıklı raporundan veriler paylaştı. Yeneroğlu, Türkiye’nin insan hakları tablosunun son yıllarda giderek kötüleştiğinin vurgulayarak “Ülkemizin hukuk devletinden, hukukun üstünlüğünden ve insan haklarından uzaklaşarak baskılar, ötekileştirmeler ve ağır insan hakkı ihlalleri ile gündemde olmasına maalesef üzülerek tanıklık ediyoruz” dedi.

Yeneroğlu, açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: “Bu rapor ülkemiz adına utanç tablosudur. 21. yüzyılda zorla kaybettirme ve işkence iddiaları ağır ithamlardır. İnsan hakları evrensel hukuku, zorla kaybedilmeyi ve işkenceyi ağır bir suç olarak görür ve her koşulda yasaklar. Bu yasak gereğince devlet, bu tür vakaları engelleme, zorla kaybedilme iddialarını etkili olarak soruşturma ve sorumluların yargılanmasını sağlama yükümlülüğü altındadır. Hukukun üstünlüğüne dayanan ve insan haklarını korumayı amaçlayan bir devlette, zorla alıkonulma, zorla kaybedilme ve işkence suçları ağır insanlık suçu olarak kabul edilir ve etkin olarak sorumluları soruşturularak adalete teslim edilir. Ne yazık ki ‘Beyaz Toros’ları yargılayacağız’ diye çıkılan yola, bugün siyah Transporter’larla devam ediliyor. Değişen sadece araçların modernleştirilmesi oldu.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı “Türkiye: Zorla Kaybetme Vakaları ve İşkence” isimli rapora göre Türkiye’de, 2017 yılından itibaren 16 kişi zorla kaçırıldı, alıkonuldu ve işkenceye maruz kaldı. Rapora göre, halen tutuklu bulunan ve duruşma sırasında “devlet tarafından kaçırıldığı, zorla kaybedildiği ve işkence gördüğü” yönünde ifade veren bir kişi, ifadesinden sonra cezaevinde istihbarat personeli tarafından ziyaret edilmiş ve ifadesini geri çekmesi yönünde kendisi ve ailesi baskı gördü. Ankara Cumhuriyet Savcılığı ise bu iddialara karşı üç kez takipsizlik kararı verdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus