“Suriyeli Kadınların Çalışma Deneyimleri ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri” raporu – Didem Danış, İlhan Zeynep Karakılıç, Lülüfer Körükmez ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Göç Araştırmaları Derneği (GAR) çatısında Suriyeli kadın çalışanlarla ilgili İzmir, Gaziantep ve Mersin’de yapılan saha araştırmasının sonuçları “Suriyeli Kadınların Çalışma Deneyimleri ve Toplumsal Cinsiyet İlişkileri- Mecburiyet, Müzakere, Değişim” başlıklı raporla yayımlandı. Çalışmanın amacı, kapsamı, metodu nedir? Çalışmadan ön plana çıkan sonuçlar ve politika önerileri nelerdir? Mülteci kadınların işe girme süreçleri nasıl, çoğunlukla hangi sektörde çalışıyorlar, dayanışma ağları işe girme ve çalışma sürecini nasıl etkiliyor? Kadınların çalışmaya başlamaları toplumsal cinsiyet rollerinde nasıl bir dönüşüm yaratıyor? 

Gülçin Karabağ, çalışmayı yürüten Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Danış, Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Dr. İlhan Zeynep Karakılıç ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda (TİHV) çalışmalarını sürdüren sosyolog Dr. Lülüfer Körükmez ile rapor üzerine söyleşti.

Raporun tamamını için tıklayınız.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus