Boşandığı erkek tarafından tehdit edilen Ezgi Ulugün: “Ölmek istemiyorum, çocuklarıma benden başka bakacak kimse yok”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kasım 2017’de boşandığı erkek tarafından şiddete ve cinsel saldırıya maruz bırakılan, kendisi ve ailesi ölümle tehdit edilen Avukat Ezgi Ulugün, “Ben ölmek istemiyorum. Çocuklarıma benden başka bakabilecek bir ebeveynleri yok. Onun varlığı benim çocuklarıma yarardan çok zarar veriyor” diyor.

İzmit’te yaşayan 33 yaşındaki Avukat Ezgi Ulugün, Haziran 2012’de evlendiği ve Kasım 2017’de boşandığı erkek tarafından sistematik olarak tacize maruz bırakılıyor. Ulugün, boşandıktan sonra kısa bir süre için barıştıklarını ve ondan sonra da tacizlerin başladığını söylüyor.

“Kredi kartını kesip bana yedirmeye çalıştı”

Ulugün’ün biri altı, diğeri üç yaşında iki çocuğu var. Arada çocuklar olduğu için boşandığı erkekle barıştığını söylüyor. Geçen sene yaşadıkları bir tartışma esnasında uğradığı şiddeti şöyle anlatıyor:

“Haziran 2019’da bir tartışma üzerine bana şiddet uyguladı. Aramızda bir kredi kartı meselesi vardı. Onun bende parası vardı. Ben ona parayı yolladım, kartı iptal ettim. O gün eve geldi ve kartı kesip bana yedirmeye çalıştı. Dövdü, boğazıma bıçak dayadı, kafama poşet geçirdi. Telefonumu aldı, kapıyı kilitledi. Çocuklar da evdeydi.”

“Annemi, babamı ve polisi arayın”

Telefonunu aldığı ve kapıyı da kilitlediği için yardım çağıramadığını anlatan Ulugün, sokaktan geçen birinden yardım istemiş: “Telefonumu aldı, kapılar kilitli olduğu için çıkamıyorum. Aklıma not yazmak geldi. Balkonda, yoldan birinin geçmesini bekledim. Saat sabah altı civarı. Kimse geçmiyor. Derken sokaktan geçen birini gördüm. Bir yandan yakalanacağım diye de korkuyorum. Notu ona attım ve güvenliğe vermesini söyledim. ‘Annemi, babamı ve polisi arayın’ diye yazdım. Polis geldi. Polisle biz evden çıktık. Onu da hemen aldılar, ancak sonra serbest bıraktılar.”

“Kardeşime de silahla saldırdı”

Ulugün yaşadığı bu olaydan sonra hakaret, tehdit ve tacizlerin başladığını söylüyor. Geçen ağustos ayında cinsel saldırıya maruz bırakıldığını, iki ay boyunca kendisiyle hiç iletişime geçmediğini fakat sonrasında tacizlerin tekrar başladığını belirtiyor. Fail, Ulugün’ün kardeşine silahlı saldırıda bulunduktan kısa bir süre sonra da serbest bırakılıyor. Ulugün, boşandığı erkeğin uyuşturucu madde kullandığını da sözlerine ekliyor.

“Yargılatmaya bile kalkmadım”

Ulugün, failin kızlarını kaçırdığını ve kızından 12 saat boyunca haber alamadığını da anlatıyor: “İnanın çok uğraştım. Arada çocuk olunca arkanızı dönüp gidemiyorsunuz. Ne zaman benim kızımı kaçırdı, çocuklarla ilişkisinin sınırlandırılması için dava açtım, yatılı görüşmelerini kaldırttım. Ondan sonra da mevzu benim için tamamen kapandı. Yargılatmaya bile kalkmadım. Ama sürekli tehdit, ağza alınmayacak küfürler, yalan dolan hikayeler uydurmaya başladı.”

“En büyük cezayı almasını istiyorum”

Ulugün, yaşadıklarıyla ilgili son olarak şunları söylüyor: “En büyük cezayı almasını istiyorum. Ben normalde ‘Aman cezaevine girsin, şöyle olsun böyle olsun’ zihniyetinde değildim. Mesele beni rahat bıraksın, çocuklarıyla da ilgilendiği kadar ilgilensin. Fakat çocuğumu almaya giderken arabayla yolumu kesip ‘Seni öldüreceğim’ diye tehdit ediyor. Annemi yolda gördüğü yerde tehdit ediyor. Kardeşime de silahla saldırdıktan sonra artık bizim hayatımızla ilgili ciddi endişelerimiz var. Kanunların uygulanmasını istiyorum. Ailem için tehdit oluşturduğu çok ortada. Dolayısıyla gerekenin yapılmasını, adaletin sağlanmasını istiyorum. Ben ölmek istemiyorum. Benim çocuklarıma benden başka bakabilecek bir ebeveynleri yok. Onun varlığı benim çocuklarıma yarardan çok zarar veriyor.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus