Karantina köylerinden izlenimler (9)- Muş’un Malazgirt İlçesi Kunuca Köyü Muhtarı: “Köylüler karantinada hayvanları otlatmaya gidiyor”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Muş’un Malazgirt İlçesi’ne bağlı Kunuca Köyü, koronavirüs vakası tespit edilmesi üzerine 4 Mayıs’tan bu yana 14 günlük karantina altında. Muş Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre karar, köy içi temasın yoğun olduğunun tespit edilmesi üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alındı. Kunuca Köyü Muhtarı Emrah Yenel, köydeki karantina sürecini Medyascope’a anlattı. 

22 haneli Kunuca Köyü dokuz gündür karantinada. Köy, bir kişide koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası karantinaya alınmıştı. İlerleyen günlerde aynı haneden sekiz kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı. Karantina başladıktan sonra köyden iki kişinin daha koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyleyen Muhtar Emrah Yenel, “Köyün hepsine test yapılmadı, sadece aynı haneden testi pozitif çıkan bu dokuz kişiyle son 14 günde teması olan kişilere test yapıldı” dedi. Köyden çıkmanın yasak olduğunu anlatan Yenel, köy içinde köylülerin hayvanlarını sulamaya ve otlatmaya götürebildiklerini ekledi. Köyün içinde çok sıkı bir karantinanın olmadığını anlatan Yenel, “Köyde açık market ya da bakkal yok çünkü köyde zaten bakkal, market ya da eczane yok. Gıda ihtiyaçlarımıza dışarıdan gelen sosyal yardımlarla ulaşıyoruz. Şu an için hiçbir sıkıntımız yok, istediğimiz zaman istediğimiz şeyi getiriyorlar” diye konuştu.

Genel olarak karantinada sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Yenel, hasta olan köylülerin sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “İnşallah yakın zamanda tamamen iyileşecekler, ben kendileriyle uzaktan konuştum. Hastalık şikayetleri hiç yok. Sadece testleri pozitif.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus