Çin’in başkenti Pekin’de koronavirüs vakalarının artması sonucu yeniden karantinaya gidiliyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun paylaştığı istatistiklere göre, Çin’de son 24 saatte 49 yeni vaka tespit edilirken bu vakaların 36’sı Pekin’de kaydedildi. Bir önceki gün ülke genelinde tespit edilen yeni vaka sayısı ise 57’ydi. Yaklaşık 50 gün boyunca hiç yeni vaka görülmeyen Pekin’de şubat ayından beri en yüksek günlük vaka artışının yaşanması ikinci dalga endişelerini de beraberinde getirdi.

Yeni vakaların kentin kuzeybatısındaki Haidian ilçesinde bulunan bir gıda pazarından kaynaklandığı düşünülüyor. Tedbir amaçlı olarak bu pazarda karantinaya gidilirken kentin genelinde de yeni kısıtlamalar devreye sokuluyor. Gıda pazarının civarındaki 11 mahalle karantina altına alınırken burada yaşayan toplam 46 bin kişinin tamamına koronavirüs testi uygulanacağı açıklandı.

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Sun Çunlan, pazar günü yaptığı açıklamada ikinci bir salgın ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgularken riskin yüksek olduğu bölgelerde “savaş dönemi” uygulamalarına dönüldüğünü açıklamıştı. Karantinaya alınan mahallelerde sokağa çıkma yasağı uygulanırken bu bölgelerde ikamet eden vatandaşların ateşlerinin ve sağlık durumlarının düzenli olarak ölçüldüğü kaydedildi.

Yetkililer durumun fazlasıyla ciddi olduğunu belirterek şehirdeki bütün spor ve eğlence alanlarının tedbir amaçlı olarak kapatıldığını duyurdu.

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını ülke genelinde büyük bir hızla yayılmış ve üç ay içinde resmî açıklamalara göre toplam 80 bin kişiye bulaşmıştı. 20 Mart günü ilk kez ülke içi kaynaklı vakanın görülmediği Çin’de 26 Nisan günü Vuhan’daki bütün hastaların iyileştiği duyurulmuştu. Sonraki aşamada ise 13 Mayıs – 23 Mayıs tarihleri arasında Vuhan’da yaşayan 11 milyon insana koronavirüs testi yapılmıştı.

Olası bir ikinci dalgayı kısıtlamalar vasıtasıyla önlemeyi amaçlayan Çin’de resmî açıklamalara göre şu ana kadar toplam 83 bin 132 koronavirüs vakası tespit edilirken 4 bin 634 kişi ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus