Pedofili skandalı gölgesinde Deutsche Bank’ın sicili

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

New York Finansal Hizmetler Departmanı, Alman Deutsche Bank’a kız çocuklarına yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan ve hapishanede ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein’in şüpheli para transferlerini tespit edemediği gerekçesiyle 150 milyon dolar ceza kesti. Bu vesileyle hem Deutsche Bank’ın siciline hem de Epstein’in bankacılık ve finans sistemi içindeki bazı ilişkilerine baktık.

“Bir banka soymak bir banka kurmanın yanında nedir ki?”*

Faiz manipülasyonu nedeniyle 2015 yılında ABD’deki mali denetleme kurumu tarafından 2 milyar dolar, İngiltere’deki denetleyici kurum tarafından da 340 milyon dolar ceza ödemeye mahkûm edilen, 2016’da ise sekiz yıl önceki mortgage krizinde müşterilerine hatalı krediler sattığı için Amerikan Adalet Bakanlığı ile anlaşma yaparak 7 milyar 100 milyon dolar tazminat ödeyen Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın adı, müteakip yıllarda para aklama skandallarıyla anılmaya başlandı.

2012-2015 yılları arasında Rus müşterilerine ait yaklaşık 10 milyar dolar parayı ABD ve İngiliz piyasalarında akladığı anlaşılan Deutsche Bank, 2017’de ilgili makamlara toplam 630 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Donald Trump’ın en büyük finansman kaynağı Deutsche Bank

Aynı yıl ABD Başkanı Donald Trump da, ülke tarihinin en çok borçla göreve başlayan başkanı olarak Beyaz Saray’a yerleşmişti ve Trump’ın en borçlu olduğu kurumların başında 364 milyon dolarlık aktif kredisinin bulunduğu Deutsche Bank geliyordu.

Trump’ın Deutsche Bank ile ilişkisi, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları ve Rus yetkililerle Trump’ın seçim kampanyası danışmanları arasında olası gizli işbirliğini soruşturan Özel Savcı Robert Mueller’in de ilgisini çekti. Mueller 2017 yılında Deutsche Bank’tan Başkan Donald Trump ve ailesine ait hesaplarla ilgili bilgi talep etti. Talebin gerekçesi resmen açıklanmadı ama Amerikan medyasına göre Başsavcı Mueller, Trump’ın emlak yatırımlarıyla Rus oligarklar arasındaki “kirli” ilişkileri araştırıyordu. Trump’ın o sıralarda Mueller’i görevden almak istediğine dair iddialar da basına sızdı. Nihayetinde Trump, Mueller’i görevden almadı. Mueller’in soruşturmasından da Trump aleyhine somut sonuç çıkmadı.

Epstein’le çocuk istismarı zinciri kurduğu sırada beraber çalışmak ve bazen de istismara ortak olmakla suçlanan Ghislaine Maxwell’in, cuma günü New York’ta hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Miami Herald gazetesinin 7 Temmuz tarihli haberine göre Trump’ın Deutsche Bank’la ilişkisi Amerikan Kongresi’nde Demokratlar tarafından hâlâ soruşturuluyor. Haberde, Kongre’deki soruşturmaya atfedilen, Trump’ın Türkiye ve Azerbaycan’daki emlak yatırımları aracılığıyla para aklamış olabileceği iması dikkat çekiyor.

Bu arada Deutsche Bank’ın Almanya’daki genel merkezi ve altı şubesi daha, 2018 Kasım’ında para aklama şüphesiyle polis tarafından basılmıştı. Yetkililer bu baskının vergi cenneti ülkelerdeki hesapları ifşa eden ve Panama Belgeleri olarak bilinen gizli belgelerin Alman Federal Emniyet Teşkilatı tarafından incelenmesi sonrasında düzenlendiğini açıkladılar. Panama Belgeleri’ne göre, Deutsche Bank’a ait merkezi Britanya Virgin Adaları’nda bulunan bir şirket, sadece 2016 yılında 900’den fazla müşteriye 311 milyon euroluk şaibeli bankacılık işleminde danışmanlık yapmıştı. Ama Alman savcılar soruşturmayı bankanın sekiz müşterisinin hesaplarıyla sınırlamıştı. Baskınla hisseleri tepetaklak giden ve Avrupa borsalarını da beraberinde götüreceği endişesi yaratan Deutsche Bank için çözüm de, savcılarla işbirliği yaparak olayı tatlıya bağlamaktan geçiyordu: Aralık 2019’da Deutsche Bank para aklamaktan değil, para aklamayı önleyecek kontrolleri yapmamaktan dolayı 15 milyon euro ceza aldı.

Cinsel istismar ve kız çocuklarını pazarlama suçlamasıyla Florida eyaletinde 2008 yılında açılan soruşturmada savcılıkla şaibeli bir anlaşma yapan Epstein, yasal kayıtlara “cinsel suçlu” olarak geçmeyi kabul ederken, bir buçuk yıllık ceza alacağı reşit olmayan kişiye seks için para teklif etmekten hüküm giymişti. Epstein aralarında ABD Başkanı Donald Trump, eski Başkan Bill Clinton ve İngiltere Prensi Andrew’un da bulunduğu çok sayıda ünlü isimle yakınlığıyla biliniyordu.

ABD’de ise, Trump-Deutsche Bank ilişikisi Mueller’den sonra bu kez New York Eyaleti Başsavcılığı tarafından soruşturulmaya başlandı. Trump’ın 20 yılı aşkın süre boyunca bu bankadan 2 milyar doları aşkın kredi kullandığı biliniyor. Ama inişli-çıkışlı bir ilişkileri var. 2008 yılında 45 milyon dolarlık kredi borcunu geri ödemeyen Trump bir de banka aleyhine dava açıyor. Sonra, ne oluyorsa oluyor ve bankanın birazdan daha geniş bahsedeceğim New York’taki Özel Servet Yönetimi bölümü, kendisine tam 364 milyon dolar tutarında kredi vermekte beis görmüyor. İşte New York Eyalet Savcılığı bu kredi ile ilgili Deutsche Bank’tan bilgi istedi. Yanıt geldi ama başka bilgi yok. Amerikan medyasına göre Trump geçenlerde bu kredinin vadesi gelen borcunun ertelenmesi için Deutsche Bank’tan yine ricacı olmuş.

Deutsche Bank yöneticisinin şaibeli ölümü

Deutsche Bank’ın eski yöneticilerinden Thomas Bowers, Kasım 2019’da evinde ölü bulundu. Bowers’ın eşi Abigail de 2017’de “bilinmeyen bir sebepten” dolayı ölmüştü.

Gelelim Deutsche Bank’ın New York’taki “Özel Servet Yönetimi” bölümüne. Banka bu bölümün dünyanın dört bir yanından özel müşterilere sunduğu hizmetleri şöyle sıralamış: “Geleneksel ve alternatif yatırımlar, risk yönetimi stratejileri, kredi sağlama, gayrimenkul hizmetleri, servet transferi planlaması, aile ofisi hizmetleri, velayet, aile ve filantropi danışmanlığı”. İşte bu müstesna bölümün başındaki Deutsche Bank yöneticisi Thomas Bowers geçen kasım ayında Malibu’daki evinde, tavana asılmış halde, ölü bulundu. 55 yaşındaki Bowers’ın intihar ettiği açıklandı ama müşterilerinden birinin Trump, diğerinin ise ondan sadece üç ay önce fuhuş amaçlı çocuk kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla yargılanmayı beklerken tutulduğu hücrede –üstelik tıpkı onun gibi tavana asılı halde- ölü bulunan cinsel suç hükümlüsü Jeffrey Epstein olması, kafalarda soru işaretleri yarattı. 

Hele de hafta başında Deutsche Bank’ın, Epstein’e ait hesaplar nedeniyle 150 milyon dolar ceza aldığı duyurulunca, Bowers’ın da Epstein’ın da intihar etmediği, her ikisinin de öldürüldüğü iddiaları yeniden gündeme geldi. Ne de olsa Epstein’i Deutsche Bank müşterisi yapan kişi Bowers’tı.

Epstein’in Wall Street’teki dostları

Thomas Bowers Deutsche Bank’tan önce, Citi Bank’ın yine “özel servet”lerden sorumlu üst düzey yöneticisi idi. Citi Bank’ın Epstein’e Bowers aracılığıyla 100 milyon dolar civarında kredi sağladığı ileri sürülüyor. Bowers Deutsche Bank’a geçince müşterisini de yanında götürmüş. Tanıyanlar, Bowers’ın Epstein’in “pedofil adası” olarak bilinen Amerikan Virgin adalarındaki özel adasını en az bir kez ziyaret ettiğini, Epstein’in New York’taki evinde de pek çok davete katıldığını anlatmışlar. Bu arada Epstein’in Citi’den aldığı kredilerin bir bölümünü geri ödemediği, ama bankaya çok zengin müşteriler kazandırdığı için borçların üstünün kapatıldığı da iddialar arasında. Truepundit’e konuşan bir Citi çalışanı şöyle açıklamış durumu: “O kadar çok yeni para, taze kan getirdi ki, Epstein’in Citi’den 30 milyon dolar hortumlaması mesele olmadı. Citi kaybettiğinden çok daha fazlasını kazandı.”

Epstein’in Lolita Ekspres lakaplı Boeing 747’sinin uçuş kayıtlarında siyasetten, iş dünyasına, Hollywood yıldızlarından akademisyenlere kadar pek çok kişinin ismi var

Epstein’in Deutsche Bank’a da pek çok müşteri kazandırdığı belirtiliyor. Truepundit, Bowers’ın geçmişte beraber çalıştığı JPMorgan’ın eski yöneticisi, 2015’ten bu yana ise İngiliz bankası Barclays’in CEO’su Les Staley hakkında da banka içinde Epstein ile ilişkisi nedeniyle açılmış bir soruşturma var. Les Staley de 2015’e kadar hem Epstein’in adasının müdavimlerinden hem de “Lolita Ekspres” adıyla anılan özel uçağının uçuş kayıtlarında adına rastlamak mümkün. Staley’in JP Morgan’da çalıştığı dönemde JPMorgan’a kazandırdığı en zengin müşterilerden biri ise Glenn Dubin. Epstein, serbest yatırım fonları zengini Dubin’in eşi eski İsveç güzeli ve model Eva Andersson-Dubin ile geçmişte bir dönem flört etmiş. Karı koca Dubinler Epstein’i 2008’de hüküm giydikten sonra Florida’da hapisteyken de ziyaret etmişler. Lolita Ekspres’in yolcuları arasında Wall Street’in bir başka multi-milyoner yatırımcısı Apollo Global Management’ın başkanı Leon Black’ın ismi de yer alıyor.

*Bertolt Brecht – Üç Kuruşluk Opera (1928)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus