Kadın örgütlerinden ortak çağrı: “İstismarın affı olmaz, İstanbul Sözleşmesi yaşatır”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kadınlar, TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu’nun çağrısıyla, Kadıköy İskelesi’nde bir araya geldi. 30 ilde sokağa çıkan kadınlar, askıya alınmak istenen İstanbul Sözleşmesi’nin tam anlamıyla hayata geçirilmesini ve cinsel istismar suçuna karşı affedici tutumlardan vazgeçilmesini istedi. 

Açıklamayı okuyan Gamze Abay ve Cemile Baklacı, çocuk istismarına yönelik affın, 15 Temmuz’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kapanmadan önce çıkması beklendiğinden kadınlar olarak TBMM açık kaldığı sürece gece yarılarına dek yasayı izleme nöbetlerine devam edeceklerini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un 2 Temmuz’da yaptığı, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması yönündeki hazırlıklarına dair açıklamasına karşılık kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayın! Çocuk cinsel istismarı affından vazgeçin!” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmanın şiddet uygulayan erkekleri teşvik edeceğini ve şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kıracağını vurgulayan Abay ve Baklacı, “TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanıyor. Numan Kurtulmuş’un son açıklaması da, sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine en üst düzeyden bağlayıcı bir ‘talimat’ niteliği taşıyor” diye konuştu.

“Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “İsyan” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula”, ” 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı Koru” , “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus