Mesut Yeğen ve Vahap Coşkun ile söyleşi: “Demirtaş’ın son dönemlerdeki etkili çıkışları ve HDP’deki toparlanma rüzgarı, son gözaltıların nedeni olabilir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print


IŞİD’in, 6-12 Ekim 2014 tarihleri arasında Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’yi kuşatmasının ardından, Türkiye’nin birçok şehrinde eylemler yapılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu eylemler nedeniyle, altı yıl sonra, şu anda tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ‘ın da aralarında olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı. Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Alp Altınörs, Nazmi Gür, Ali Ürküt, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Gülfer Akkaya ve Beyza Üstün de bulunuyor. 

HDP’ye yönelik gözaltıları Prof. Dr. Mesut Yeğen ve Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Vahap Coşkun ile konuştuk. Yeğen, operasyonun üç temel nedeni olabileceğini söyledi: “Tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın son dönemde yaptığı etkili çıkışlar ve HDP ve tabanındaki toparlanma rüzgarı, dış politikada belli noktalarda geri adım atmak zorunda kalan iktidarın iç politikaya dönerek tabanını konsolide etme çabası ve oluşabilecek muhalefet ittifakının dengesini bozmak.

Vahap Coşkun ise iktidarın siyasi ataklarına, muhalefetin siyasi bir cevap verebilmesi gerektiğini söyledi: “Muhalefetin oyun kurma kapasitesi olduğunu göstermesi gerekiyor. Bu operasyonlara karşı çıkmak için muhalefetin elinde yeterli hukuki ve siyasi zemin var.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus