Kırgızistan’da milletvekili seçimlerinin sonuçlarını protesto eden göstericiler cumhurbaşkanlığı ofisini ve parlamentoyu bastı, eski cumhurbaşkanını serbest bıraktı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Kırgızistan’da 4 Ekim Pazar günü düzenlenen milletvekili seçimlerinin sonuçlarını protesto eden göstericiler, ülkenin başkenti Bişkek’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasına girdi. Protestocuların daha sonra tutuklu olan eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almasbek Atambayev’i serbest bıraktığı eylemlerde şu ana kadar 122 kişi yaralandı. 

Kırgızistan‘da pazar günü yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçları ülkeyi karıştırdı. Katılım oranının yüzde 55 civarında olduğu seçimlerde meclise dört siyasi parti girdi. Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un kardeşi olan Asılbek Ceenbekov’un da milletvekili adayı olduğu Birimdik (Birlik), Kırgızistan, Bütün Kırgızistan ve Mekenim Kırgızistan (Vatanım Kırgızistan) partileri meclise girerken seçim barajını aşamayarak meclise giremeyen muhalefet partileri seçim sonuçlarını tanımadıklarını açıkladı.

Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi‘nin önderliğinde seçim sonuçlarını protesto etmek için dün (5 Ekim) sokaklara çıkan binlerce kişi, başkent Bişkek’teki Ala Too Meydanı‘nda toplandı.

Protestocuların bir bölümü Bişkek’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasına girerken şehirdeki birçok cadde savaş alanına döndü. Protestocuların sokaktaki arabaları yaktıkları görülürken Kırgızistan polisi protestoculara göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Protestocular daha sonra haziran ayında hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almasbek Atambayev‘in bulunduğu Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi binasına girerek Atambayev’i serbest bıraktı.

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almasbek Atambayev.

Bir protestocunun AFP’ye aktardığına göre, protestocuların Atambayev’i serbest bıraktığı sırada silah kullanılmadı. Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi’nin eski lideri olan Atambayev 2019 yılında tutuklandığında da ülkede büyük protestolar düzenlenmişti.

Protestolar hakkında konuşan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkedeki tüm siyasi güçleri ülkenin çıkarlarını düşünmeye ve kanunlara uymaya çağırdı. Yaşanan olaylarla ilgili değerlendirme yapılacağını belirten Ceenbekov, Kırgızistan Merkez Seçim Komisyonu’na seçim sürecinde yaşananların değerlendirilmesi ve gerektiğinde seçimlerin iptal edilmesi yönünde tavsiyede bulunduğunu açıkladı. Bazı siyasi güçlerin seçim sonuçlarını bahane ederek iktidarı ele geçirmek istediklerini belirten Ceenbekov, polis teşkilatına protestoculara ateş edilmemesi yönünde emir verildiğini hatırlatarak “Durumun kötüleşmesini önlemek için mümkün olan bütün önlemleri aldık. Devlette ve toplumda istikrar, milletvekili mazbatasından daha üstündür” diye konuştu.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgilere göre, çıkan olaylarda şimdiye kadar 122 kişi yaralandı.

Derleyen: Sema Kahriman

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus