Fransa’nın birçok şehrinde, 17 Ekim’den itibaren ve en az dört hafta sürecek gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris’in de dahil olduğu çok sayıda şehirde, cumartesiden (17 Ekim) başlayarak en az bir ay sürecek ve saat 21.00-06.00 arası uygulanacak sokağa çıkma yasağı getirildiğini açıkladı. 

Fransa’da koronavirüs vakalarında görülen artış hükümeti alarma geçirdi. Çarşamba (14 Ekim) akşamı Fransız televizyonlarına bağlanan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris dahil olmak üzere ülkenin birçok kentinde saat 21.00-06.00 arası uygulanacak ve en az dört hafta sürecek sokağa çıkma yasaklarının 17 Ekim Cumartesi günü başlayacağını açıkladı.

Yeni kararlar kapsamında Paris, Marsilya, Lille, Grenoble, Lyon, Aix-en-Provence, Montpellier, Rouen ve Toulouse’da saat 21.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Restoran, kafe, bar ve sinemalar akşam 21.00’de kapanacak.

Yasakların en az dört hafta süreyle uygulanacağını, gerektiği takdirde bu sürenin altı haftaya çıkartılabileceğinin altını çizen Macron, şehirlerarası seyahatlere ise şimdilik herhangi bir kısıtlama getirilmediğini belirtti. 

Macron ayrıca, yasağa uymayanlara 135 euro para cezası verileceğini, kuralları birkaç kez ihlal eden vatandaşlar için ise cezaların 1500 euro olacağını söyledi.

Fransa’daki günlük vaka sayısı ortalaması 17 bin civarına ulaşırken 10 Ekim’de kaydedilen 26 bin 896 yeni vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı açıklanmıştı.

Öte yandan Fransız hükümeti tarafından yayımlanan bir kararnameyle, 17 Ekim’de sağlık alanında yeniden olağanüstü hal ilan edilmesine karar verildi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus