Korona günlerinde tiyatro sahneleri- “Bu Koltuk Senin” destek kampanyası hedefine ulaşırsa, Asmalı Sahne kapanmayacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Altı yıldır İstanbul Beyoğlu’nda pek çok tiyatro topluluğuna ev sahipliği yapan Asmalı Sahne de salgın döneminde diğer tiyatro sahneleri gibi perdelerini kapatmak zorunda kaldı. Kapanma kararını almadan önce son bir adım olarak “Bu Koltuk Senin” destek kampanyasını başlatan Asmalı Sahne, kampanya hedefine ulaşamazsa kapanma kararını almak zorunda kalacak. Sahnenin kurucu ortaklarından Muharrem Uğurlu, Asmalı Sahne’nin salgın dönemini nasıl geçirdiğini ve “Bu Koltuk Senin” destek kampanyasını Medyascope’a anlattı. 

2014 yılında Beyoğlu’nda kurulan Asmalı Sahne, tiyatronun yanı sıra şiir dinletileri, doğaçlama gösteriler, kitap kulübü ve akustik konserlerle kendini ifade etmek isteyen herkese kapılarını açtı. Altı yıldır kendileri gibi bağımsız tiyatro topluluklarına da ev sahipliği yapan Asmalı Sahne, bugün koronavirüs salgınının ağır ekonomik yüküyle mücadele ediyor ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Koronavirüs salgını Türkiye’de görülmeye başladığından beri Asmalı Sahne’nin perdeleri kapalı. Yaklaşık dokuz aydır hiçbir oyunun, konserin ve etkinliğin gerçekleştirilmediği Asmalı Sahne bu süreçte iş yapmamasına rağmen devam eden düzenli giderleri nedeniyle artık açık kalamayacak duruma geldi.

“Süreç bizim için mücadele edilemez hale geldi, bütün kaynaklarımız bitti”

Sahnenin kurucu ortaklarından Muharrem Uğurlu, “Mart ayında salgın başlarken işin bu kadar uzayacağını düşünmemiştik. Kapanma kararları altıncı ayı doldurduktan sonra süreç bizim için mücadele edilemez hale geldi. Bütün kaynaklarımız bitti. Bu aya kadar Asmalı Sahne hiçbir gelir kaynağı olmadan yoluna devam etmeye çalışıyordu, bu ay artık devam edemez hale geldik” diyerek salgının olumsuz etkilerini dile getirdi. 

Petek Kırboğa’yla birlikte iki kurucu ortak olduklarını ama Asmalı Sahne’nin misafir olan ekiplerle birlikte herkese ait olduğunu söyleyen Uğurlu, “Biz aslında önce kapatma kararı aldık. İki gün kadar hiç konuşmadık. Daha sonra bu kararı almadan önce bir mücadele imkânı daha yaratalım, olmazsa kapatırız diye şansımızı deneyelim dedik” diyerek destek kampanyası başlatma kararını nasıl aldıklarını anlattı. 

“Bu Koltuk Senin” kampanyası hedefine ulaşırsa Asmalı Sahne kapanmayacak

“Bu Koltuk Senin” destek kampanyasıyla birlikte tiyatroseverler, oyunlar ve Asmalı Sahne’deki etkinlikler için ileriye dönük bilet satın alabiliyor ve koltuklara isim yazdırabiliyorlar. Asmalı Sahne’nin temel giderlerini karşılamak için başlatılan yardımlaşma kampanyasında hedef 31 Aralık 2020’ye kadar 60 bin TL toplayabilmek. Belirlenen bu hedef aslında Asmalı Sahne’nin sadece bir yıllık kira ve elektrik gideri. Destek kampanyası şu an yüzde 26’lık hedefine ulaştı ve yaklaşık 16 bin lira toplandı. Kısa sürede kampanyanın destek görmesinin kendilerine umut verdiğini dile getiren Uğurlu, “Önümüzde 30 gün kadar bir zaman var” dedi. 

“Geçinmek gibi bir cümle bizim için geçerli değil”

Asmalı Sahne’nin sahne arkasındaki ve sahne önündeki tiyatro emekçilerinin salgın sürecini nasıl geçirdiğini Uğurlu şu cümlelerle dile getirdi: “Oyuncu arkadaşlarım restoranlarda çalışmaya başladılar. Restoranlar da kapanınca memleketlerine dönmek zorunda kaldılar. Drama dersi vererek hayatını devam ettirmeye çalışan çalışma arkadaşlarımız oldu ancak okullar da kapanınca bütün gelir kapılarımız kapandı. Geçinmek gibi bir cümle bizim için geçerli değil.”

Seyircilerin ve meslektaşlarının destek kampanyalarını sahiplendiklerini dile getiren Uğurlu, “Aslında kampanya başarılı olsa da sorunlarımız bitmiyor. Yine de sadece kiramızı toplayabilmek bile bizim için bir başarı sayılacak” diye konuştu. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus