AYM, yerel seçimi kazanmasına rağmen KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen HDP’li Zeyyat Ceylan’ın başvurusunu kabul etmedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Anayasa Mahkemesi (AYM), 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) belediye başkanı adayı olan ve seçimi kazanmasına rağmen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlik görevinden ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan ile ilgili kararını açıkladı. AYM, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarının yargı denetimi dışında olduğu gerekçesiyle “yetkisizlik” kararı vererek başvuruyu reddetti.

Diyarbakır Bağlar’da, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde en yüksek oyu alarak belediye başkanı seçilen ancak mazbatası, KHK’lı olduğu gerekçesiyle verilmeyen HDP’li Zeyyat Ceylan, avukatı aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

AYM, HDP Diyarbakır İl Başkanı olan ve tutuklu bulunan HDP’li Zeyyat Ceylan’ın başvurusunu, “yetkisizlik” gerekçesiyle kabul etmedi.

AYM Birinci Bölümü, başvuru konusunun “Anayasada güvence altına alınmış ve sözleşme kapsamındaki temel hak ve özgürlüklerin koruma alanı dışında kaldığına” hükmetti. Kararın devamında şöyle denildi:

“Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu kararları, Anayasa’nın 79. maddesinin ikinci fıkrası gereği yargı denetimi dışında bırakıldığından Anayasa’nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemlerin bireysel başvuru konusu olamayacağına dair 6216 Sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 45. maddesinin üç numaralı fıkrası uyarınca da başvurucunun iddialarının bireysel başvuruya konu edilmesi mümkün değildir. Açıklanan gerekçelerle başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin konu bakımından yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir.”

31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında, seçimi kazanan Zeyyat Ceylan’ın yerine, yüzde 22 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı Hüseyin Beyoğlu’na mazbata verilmişti.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus