KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, BBC’nin 2020 yılı en etkili 100 kadın listesinde: “Canı pahasına mücadele veren tüm kadınlar adına bu ödülü sahipleniyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

BBC’nin 2020 yılının ilham veren ve en etkili 100 kadınını seçtiği listesi yayınlandı. Pek çok farklı ülkeden, meslekten ve yaş grubundan kadınların yer aldığı listede Türkiye’den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Temsilcisi Doktor Gülsüm Kav da yer aldı. Medyascope’a konuşan Kav, “İlk düşündüğüm şey, olması gereken bir şeyi yaptığımız için ödüle layık görülmenin kendisinin mahcup edici olduğuydu” dedi.

BBC tarafından her yıl yayınlanan, yaptıklarıyla ilham kaynağı olan ve etkili çalışmalarıyla ön plana çıkan 100 kadını seçtiği listesinde bu yıl Türkiye’den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Temsilcisi Doktor Gülsüm Kav da yer aldı.

2010 yılında artan kadın ölümlerine ve kadına şiddete dikkat çekmek için kurulan KCDP’nin genel temsilcisi Gülsüm Kav’ın BBC tarafından hazırlanan listedeki tanıtım yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Yükselen kadın cinayetleri sayısı ve İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılıp kaldırılmayacağına dair Meclis tartışmaları Türkiye’de yaygın eleştirilere yol açtı. Gülsüm, Türkiye’de toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve yakınlarını kadın cinayeti nedeniyle kaybeden birçok aile adına savunuculuk yapmak için yorulmadan çalışıyor.”

Medyascope’a konuşan Gülsüm Kav, listede yalnızca kişi olarak değil KCDP ve kolektif mücadele adına yer aldığını dile getirerek “Sadece platformumuz adına da değil, öldürülen, canı pahasına yaşam hakkı mücadelesi veren tüm kadınlar adına bu ödülü sahipleniyoruz. Bana haber verildiğinde ilk düşündüğüm şey, olması gereken bir şeyi yaptığımız için ödüle layık görülmenin kendisi de mahcup edici olduğuydu. Yapılması gerekeni yapıyoruz” dedi. 

Herkesi kadınların can mücadelesinde göreve davet eden Gülsüm Kav, “Türkiye’de kadın cinayetlerini ve şiddetin her türlüsünü durdurmayı başardığımızda ödülün de hakkını vermiş olacağız” diye konuştu.  

KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav

“Hiçbir coğrafyadaki mücadele orayla sınırlı kalmıyor”

Dünyada geçmişe göre eşzamanlı olarak mücadele etmenin daha kolay olduğunu ve bütün kadınların birbirlerinin mücadelesini etkileyebildiğini belirten Kav, şunları söyledi: “Hiçbir coğrafyadaki mücadele orayla sınırlı kalmıyor, yayılıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri Las Tesis’dir. Türkiyeli kadınların kendilerini bütün dünya kadınlarına ve kamuoyuna anlatmakta bu ödülün rolü olabileceğini düşünüyorum. Böyle olsun isteriz. Türkiye’de yeni ‘Havvalar’ var. Eski ‘Ademler’ ve ‘geleneklerle’ yeni Havvalar’ın mücadelesi bu, yani kadınların özgürleşme mücadelesi.”  

Moleküler biyolog ve biyofizikçi Prof. Dr. Zehra Sayers, geçen yıl listede yer alan ilk Türkiyeli kadın olmuştu. Kav’ın listeye girmesiyle birlikte ikinci kez Türkiye’den bir kadın BBC tarafından hazırlanan listede yer aldı.

Listede İranlı kadın hakları savunucusu ve rap şarkıcısı Houda Abouz, Arjantinli futbolcu ve yazar Evelina Cabrera, Ugandalı iklim aktivisti Vanessa Nakate, dünyaca ünlü Malezyalı aktris Michelle Yeoh gibi kadınlar da bulunuyor.  

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus