65+ Yaşlı Hakları Derneği Genel Müdürü Özlem Yalçınkaya ile söyleşi: “Yasakların ilan edilişi ve uygulanışı değişken, birçok 65+ vatandaşın yeni düzenlemeyi anlamakta zorlanabileceğini düşünüyoruz”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mart’taki kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan bazı kısıtlamaların vaka sayılarına bağlı olarak bazı illerde gevşetildiğini açıkladı. 65+ Yaşlı Hakları Derneği Genel Müdürü Özlem Yalçınkaya, kısıtlamaların gevşetilmesini, 65+ vatandaşların sokağa çıkma sürelerini ve salgının 65+’lar için gidişatını Medyascope’a değerlendirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Mart’ta açıkladığı kademeli normalleşme planına göre 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar ile ilgili sokağa çıkma düzenlemeleri düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise bu kişilerin sokağa çıkma süresi uzatılacak.

Özlem Yalçınkaya, kısıtlamaların kısmi de olsa yaşlıları rahatlattığını söyledi, “Toplu taşıma kullanımında hâlâ bir düzenleme olmaması, riskli görülen illerde 65+’lara sadece artı bir sokak izni verilmesinin ne anlama geldiğini, 65+’ların evde kalmaya devam etmesinin ne anlama geldiğini bilmek ve duymak istiyoruz” dedi. Yasakların ilan ediliş ve uygulanış biçimlerinin değişik ve değişken olduğunu belirten Yalçınkaya, “Her şehirde başka yasaklar var, hangi renk şehirde yaşıyorsunuz, siz bir 65 + vatandaşsanız bu sizi nasıl bağlar? Bunlarla ilgili birtakım genelgeçer prensip açıklamalar yapıldı. Bunlar belli başlı okur yazarlığı olan kişilerin anlayabileceği şekildeydi ama biz bunu birçok nedenlerle çok sayıda insanın anlamakta zorlanabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus