Rusya’da Twitter’ın hızı yavaşlatılıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), çarşamba günü yaptığı açıklamada, yasaklanmış içerikleri kaldırmadığı için Twitter’ın ülke içindeki yükleme hızını yavaşlatacağını bildirdi. Gözlemciler, bahsedilen yavaşlatma hareketinin ülkede var olan yabancı sosyal medya platformları üzerinde kurulacak yeni bir baskıya işaret ettiğini belirtiyor.

Roskomnadzor’dan yapılan açıklamada, “10 Mart 2021’den itibaren, Rus vatandaşlarını korumak ve internet hizmetini Rus mevzuatına uymaya zorlamak için Twitter’a karşı merkezi müdahale önlemleri alınacaktır” denilerek Rusya’nın, Twitter’ın ülke içindeki yükleme hızını yavaşlatacağını duyurdu. Yavaşlama, özellikle fotoğraf ve video içeriklerini etkileyecek.

Roskomnadzor’un yaptığı açıklamaya göre Twitter’a karşı alınan yavaşlatma kararı, 2017’den bu yana intihar, çocuk pornografisi ve uyuşturucular hakkında bilgi içeren 3 bin gönderiyi kaldırmadığı için alındı ve eğer Twitter “yasal gereklilikleri göz ardı etmeye devam ederse” platformun Rusya’da erişime kapatılabileceği de ifade edildi.

Derleyen: Hande Sena Kandemir

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus