Mağdurlar kripto para borsası Thodex’in önünde toplandı: 30 milyon TL kaybetme tehlikesi olan var

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Dünden bu yana işlemleri kapalı olan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor. 10 kadar yatırımcı bugün (22 Nisan), şirketin İstanbul Göztepe’deki genel merkezinin önünde toplandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ın hakkında soruşturma başlattığı Thodex’in hesapları Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından bloke edildi.

Koineks Anonim Şirketi’ne bağlı kripto para borsası Thodex yaklaşık 24 saat önce işlemlerini durdurdu. İnternet sitesinden yapılan açıklamada “yeni ortaklık adımları atılacağı için işlemlerin durdurulduğu, devir işlemlerinin dört beş gün süreceği” belirtildi.

Şirketin sahibi Faruk Fatih Özer‘in ise yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına çıktığı iddia ediliyor. Bu durum da akıllara yeni bir dolandırıcılık faaliyeti olabileceğini getiriyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğraf

Özer’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile çekilmiş bir fotoğrafı da ortaya çıktı. Fotoğraftakilerden biri de Mert Sancaklı. Sancaklı, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu.

Bakan Çavuşoğlu, fotoğrafın sosyal medyada yayılması üzerine Twitter’dan bir açıklama yaptı ve fotoğrafın 2019’da çekildiğini, Özer’i tanımadığını yazdı:

30 milyon TL kaybeden yatırımcı var

Yaklaşık 10 Thodex yatırımcısı bugün (22 Nisan), şirketin İstanbul Göztepe’deki genel merkezi önünde toplandı. Bir yatırımcı, 30 milyon TL kaybetmekle karşı karşıya kaldığını söyledi. Bazı yatırımcılar savcılığa suç duyurunda bulunacaklarını belirtti.

Şirketin bulunduğu plazanın güvenlik görevlileri, bir yatırımcının sabah saatlerinde bina önüne gelip “Kendimi yakacağım” diye bağırdığını aktardı. Thodex’in 390 bin kullanıcısı var.  

Genel merkezin önünde Siber Suçlar ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden polisler bekliyor.

Thodex’in İstanbul Göztepe’deki genel merkezin önünde Siber Suçlar ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden polisler bekliyor.

Yatırımcı çekmek için kampanyalar düzenlenmişti

Medyascope’a konuşan, Ankara’da yaşayan Emrah Öztürk ise Thodex’e 2018’den bu yana 7 bin TL değerinde yatırım yaptığını söyledi.

Thodex önceki günlerde kullanıcılara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıklamıştı. Thodex, kurulduğu dönemde ise Porsche marka araba çekilişi yapmıştı.

Şirketin Twitter hesabından Faruk Fatih Özer adına açıklama yayınlandı

Thodex’in Twitter hesabından şirketin sahibi Faruk Fatih Özer’e atfedilen bir açıklama yayınlandı. Açıklamada Özer’in yakında Türkiye’ye döneceği belirtildi ve tüm iddialar reddedildi.

Aynı açıklama şirketin internet sitesinde de yayınlandı. Siteye girildiğinde sadece bu açıklama gözüküyor, sitede başka sayfalar artık yok.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus