Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Birileri, Bilim Kurulumuzu dahi hedef alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da siyasi bir karşılık vererek bu durumun parçası olmayacağım”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Vaka sayılarındaki artış hızının azaldığını ve Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının yakın zamanda Türkiye’de kullanılacağını belirten Koca, yerli aşı üretiminde de mayıs ayında üçüncü faz çalışmalarının başlayacağını duyurdu. Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Vaka artış hızı azalmaya başladı ve gelecek günlerde düşeceği öngörülmektedir”

Son dönemde büyük bir yükseliş gösteren vaka sayılarının, bu haftadan itibaren düşmeye başlayacağını belirten Koca, “Gerek tedbirlerin gevşemesi, gerekse ve daha önemlisi hızlı yayılan mutasyonlar sebebiyle, vaka sayıları hızlı bir tırmanışa geçmişti. İçinde bulunduğumuz hafta başından itibaren vaka artış hızı azalmaya başladı ve gelecek günlerde düşeceği öngörülmektedir. Vaka sayılarında hedeflenen düşüşün sağlanamaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir. Bundan sonra kısıtlama ve tedbirlere uyumla vaka sayısı düşecek” dedi.

“Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon daha tespit edilmiştir”

Mutant virüsler hakkında da bilgi veren Bakan Koca, Türkiye’deki en yaygın mutant virüsün İngiltere varyantı olduğunu hatırlatırken, Hindistan varyantı olarak bilinen bir mutant virüsün daha tespit edildiğini ancak bu virüsün henüz Türkiye’de görülmediğini açıkladı: “Mutasyonlar vaka artış hızında etkili, hasta etmede daha güçsüz değil. Ülkemizde en çok görülen mutasyon, İngiltere varyantı olarak bilinen türdür. Bu varyant son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını acı şekilde gösterdi. Bunun yanında semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar içindeki oranında bir değişiklik yoktur. Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon daha tespit edilmiştir. Ülkemizde henüz bu varyant tespit edilmese de yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda Hindistan’dan ve Hindistan temaslı seyahatlerden ülkemize girmek isteyen kişiler, belirlenen yurtlarda karantinaya alınarak 14 gün gözetim altında tutulduktan sonra ülkeye girişlerine izin verilmektedir.”

“Ramazan ayının başlamasıyla aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı”

Bakan Koca sözlerine şöyle devam etti: “Aşı programımız ramazan ayında planlanan hali ile devam etmektedir. Ramazan ayının başlaması ile birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. Ancak iftardan sonra da aşı olunabilmesi vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti.”

“Çok yakında Sputnik V aşısı da devreye girecek”

Türkiye’de halen Sinovac ve BioNTech firmalarının ürettikleri koronavirüs aşıları uygulanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre içinde Rusya’da üretilen Sputnik V aşısının da kullanılmaya başlanacağını duyurdu: “Aşı tedariki ile ilgili olarak daha önce paylaştığım bilgilerde, ‘Elimizdeki en iyi tedarik şartlarını en hızlı şekilde milletimizin hizmetine sunma gayretindeyiz’ demiştim. İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim.”

“Yerli aşıda mayıs ayında faz 3 çalışmalarına geçilecek”

Yerli aşı üretiminde de son aşamaya yaklaşıldığının altını çizen Koca, mevcut durum hakkında şu bilgileri verdi:

“Yerli aşı, yerli güç ve güven demektir. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız, faz 2 çalışmasını tamamlamak üzere. Son gönüllülerin aşılanması yapılmış ve mayıs ayı içinde son adım olan faz 3 aşamasına geçecektir. Bu dönemde yaygın olarak aşılama yapma imkânı da olabilecektir. Bir diğer önemli aşı adayımız ‘Virüs Benzeri Parçacık’ aşısı ise faz bir deneylerine kamu hastanemizde başlamış ve şu ana kadar sorun görülmeden başarıyla devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın faz 1 klinik çalışması 10 gün kadar evvel başlamıştır. Sevindirici şekilde çalışması devam eden aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir. Bugünlerde üçüncü bir inaktif aşımızın daha faz bir klinik çalışması Ankara Şehir Hastanesi’nde başlayacaktır.”

“Sorumluluk, suçlama ya da suçlu bulma manasına gelmez”

Son toplantıda vaka artış hızından bahsederken kullandığı “Sorumlu hepimiziz, 84 milyon” ifadelerinin yanlış anlaşıldığını da belirten Bakan Koca, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Geçen günlerde dile getirdiğim, sorumluluğun 84 milyonda, hepimizde olduğuna dair sözlerimin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünüyorum. Sorumluluk, suçlama ya da suçlu bulma manasına gelmez. Sorumluluk daha iyi koşullara ulaşmak için birlikte mücadele etmemizi, birlik ve beraberlikten ayrılmamayı, birbirimizi teşvik etmeyi, gayretlendirmeyi ve en önemlisi birbirimizi korumayı kapsayan kuşatıcı bir birliktelik idealidir. Salgınla mücadelede sorumluluk almamış, iyi-kötü hiçbir değerlendirme yapmadan kategorik olarak kendisine benzemeyeni eleştirme alışkanlığı olan siyasi söylem sahiplerini, salgını sorumsuzca siyasete alet etmek yerine, sorumluluk alarak toplumla birlikte bu zorlu mücadeleye katılmaya davet ediyorum.”

“Birileri, Bilim Kurulumuzu dahi hedef alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da bu duruma siyasi bir karşılık vererek parçası olmayacağım”

Koca açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Buradan bir kere daha açıkça ifade edeyim: Üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine de müsaade etmeyeceğim. Birileri, Bilim Kurulumuzu dahi hedef alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da bu duruma siyasi bir karşılık vererek parçası olmayacağım. Topluma örnek olması gerekenler memnun olmadığı, kategorik olarak karşısında yer aldığı her şeye pervasızca saldırma hakkını kendinde görmemeli. Bu yaklaşım hakikatle yüzleşince son bulmalıdır. Gündem ve mücadelemiz sadece ve sadece vatandaşlarımızın sağlığını, huzurunu ve refahını korumaktan ibarettir. ‘İnsanlar ölüyor, bunlar izliyor’ demek önce bilim insanlarımıza, sağlık çalışanlarımıza, hasta yakınlarımıza, kurallara uyarak mücadeleye katılan tüm vatandaşlarımıza hakaret etmektir. Başarıyla yürütülen çalışmalar kimseye siyaseten kayıp yaşatmaz.” 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus