Aralarında 20 generalin de bulunduğu emekli askerlerden Macron’a çağrı: “Fransa tehlikede, eğer bugün adım atmazsanız bu kaosa ancak bir iç savaş son verecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Fransa’da hepsi emekli 20 general, 100 subay ve 1000’den fazla asker, bir açık mektupla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a seslenip, ülkenin çözülme halinde olduğunu ileri sürerek, buna karşı derhal önlem alınmasını istedi. Mektup, aşırı sağcı Valeurs Actuelles internet sitesinde yayınlandı.

Mektup şu cümlelerle başlıyor: “Zaman ciddi, Fransa tehlikede. Ölümcül tehlikeler Fransa’yı tehdit ediyor. Biz emekli de olsak ülkemizin içinde bulunduğu bu duruma kayıtsız kalamayız. Ülkemizin bayrağında altın harflerle yazılı olan onur ve vatan kavramları vardır, bugün onurumuz ülkemizi vuran çözülmenin kınanmasını gerektirmektedir.

Generaller bildiride ülkede bir çözülme olduğundan bahsediyor ve bu çözülmenin çeşitli yönlerine odaklanıyor. Son aylarda Fransa’da çokça ses getiren ve Fransa’nın sömürgeci geçmişi ile ilgili yapılan tartışmaların ardından, generaller bu tartışmayı yapanları fanatik ve kindar olarak niteleyerek Fransa’nın askeri başarılarını ve geçmişini eleştirenlerin ülkenin geleneklerini ve başarısını küçümsediğini ve kötülediğini belirtiyor.

Generaller ayrıca İslamcılık tehlikesinden ve banliyölerdeki durumdan da söz ediyor ve bunun da ciddi bir çözülme tehlikesi yarattığını vurguluyor.

Mektupta ayrıca geçen yıl bir lisede kafası kesilerek öldürülen Samuel Paty’ye referansla “Kim Fransa’da bundan 10 yıl önce böyle bir olayın olacağını tahmin edebilirdi ki” deniyor. Generaller bu durumu dışarıdan pasif bir şekilde izleyemeyeceklerinin de altını çiziyor.

Mektupta siyasal yöneticilerin mevcut yasaları uygulayarak bu tehlikeleri bertaraf etmeleri gerektiği söyleniyor. Siyasal yöneticilerin sessizliğinin suça ortak olmak anlamını taşıdığı belirtiliyor.

Mektup hem Fransa vatandaşlarına hem de yöneticilere yaptığı uyarıyla bitiyor: “Ciddi ve ağır bir zamandan geçiyoruz, zaman kaybetmeyin, ülkeyi kurtaracak politikaları desteklemeye hazırız. Eğer hiçbir adım atılmazsa, toplumdaki gevşeklik yayılmaya devam edecek ve bu durum sonuç olarak yoldaşlarımızın ulusal topraklarımızda yaşayan vatandaşlarımızın kurtarılması ve değerlerimizin korunması için müdahalesine varacaktır. Görüyoruz ki zaman ayak diremenin, ağırdan almanın zamanı değil, aksi halde, yarın bu yükselen kaosa bir iç savaş son verecektir. Böylesi bir savaşta ölecek olan binlerce kişiden siz sorumlusunuz.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus