Şemdinli’de 14 yaşındaki çocuk, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde, sosyal medya paylaşımında “cumhurbaşkanı ve bazı devlet büyüklerine hakaret ettiği” gerekçesiyle, 14 yaşındaki bir çocuk gözaltına alındı. Olaya tepki gösteren baba, oğlunun sosyal medyada bir video paylaştığı gerekçesiyle gözaltına alınarak il merkezine götürüldüğünü söyledi.

Şemdinli’nin Moda Mahallesi’nde yaşayan 14 yaşındaki S.T., dün (29 Nisan) sabah saatlerinde evinden gözaltına alındı. Şemdinli Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen çocuk, “cumhurbaşkanı ve bazı devlet büyüklerine sosyal medya üzerinden hakaret ettiği” gerekçesiyle ifadesi alındıktan sonra Hakkâri il merkezine gönderildi.

Gözaltına tepki gösteren baba C.T., oğlunun sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılan mizahi içerikli bir videoyu paylaştığı gerekçesiyle gözaltına alındığını söyledi. Baba, oğlunun paylaşımından pişmanlık duymadığını ve bunu ifadesinde de dile getirdiğini belirterek şunları söyledi: “Video suç unsuru teşkil etmiyor. Sosyal medya kullanıcıları tarafından birçok kez paylaşılmış. 14 yaşındaki bir çocuğu böyle bir gerekçe ile gözaltına alarak psikolojisini bozdular. Oğlum hırsızlık yapmamıştır, yüz kızartıcı bir suç işlememiştir. Sadece sosyal medyada bir videoyu paylaştığı için bir çocuğu gözaltına almak doğru değildir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus