YAŞ kararları: Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Dört saatlik toplantının ardından Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları değişti. Şura üyeleri, toplantı öncesi Anıtkabir’i ziyaret etti. 

şura

 

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, yerine Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun yerine Koramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal yerine Orgeneral Hasan Küçükakyüz göreve geldi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ilk kez koramiral rütbesinde bir atama yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz darbe gecesi katıldığı bir düğünden darbeciler tarafından kaçırılmıştı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilen Yaşar Güler de, 15 Temmuz darbe girişiminde GenelKurmay Başkanı Hulusi Akar ile birlikte Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Kara Kuvvetleri Komutanı olan Yaşar Güler’in, Orgeneral Hulusi Akar’ın ardından Genelkurmay Başkanı olabilmesi için önü açılmış oldu.

yaşar
Orgeneral Yaşar Güler
hasan
Orgeneral Hasan Küçükakyüz
adnan
Koramiral Adnan Özbal

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus