Trump’tan Kuzey Kore’ye: “İmkansız olduğunu düşündükleri şeyler başlarına gelecek”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginlik artarak devam ediyor. Kuzey Kore’nin Pasifik Okyanusu’nda Guam Adası yakınında askeri harekata başlamak üzere olduğunu, adadan 30 ile 40 kilometre uzaklıkta denize düşmesi öngörülen orta menzilli füze denemelerini içeren plana ay ortasına kadar son şeklinin verileceğini söyledikledikten sonra ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni bir açıklama geldi. Trump, Kuzey Kore’ye yönelik “ABD’nin gazap ve öfkesi ile karşı karşıya kalacaklar” şeklindeki açıklamasının “yeterince sert olmadığını” belirterek “Kuzey Kore, aklını başına alsın yoksa bu dünyada çok az ülkenin maruz kaldığı bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacak” ifadelerini kullandı.

Trump, Kuzey Kore devam eden gerilim de dahil birçok konunun ele alındığı ulusal güvenlik toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hafta başında, Pyongyang’ı “ülkesinin gazap ve öfkesi ile karşılaşmakla” tehdit ettiği sözlerini Kuzey Kore’nin “saçma” olarak nitelediği hatırlatılan Trump, “Bu duyduklarını ilk kez duyuyorlar. Açıkçası insanlar o açıklamamın çok sert olduğunu düşünüyor. Belki de açıklamam yeterince sert değildi” dedi.

Trump: “Ne olacağını göreceğiz”

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore’ye olası muhtemel bir saldırı hazırlığına ilişkin sorulan soruya “Bunları konuşmuyoruz. Asla konuşmam. Diğer yönetim gibi ‘Dört ay içinde Musul’a giriyoruz’ demem. Ne olacağını göreceğiz” sözleriyle cevap verdi.

Trump Kuzey Kore’yle ilgili yaptığı açıklamalara şu sözlerle devam etti:

“Bu ülkenin halkı rahat olsun. Size şunu söyleyeyim: Eğer Kuzey Kore sevdiğimize, temsil ettiklerimize, müttefiklerimize ya da bize yönelik bir saldırıyı aklından geçirirse kendinden çok çok endişe etsin. Çok endişe etsinler çünkü imkansız olduğunu düşündükleri şeyler başlarına gelecek.”

ABD ve Güney Kore’den ortak askeri tatbikat

Kuzey Kore ile yaşanan nükleer gerilim her geçen gün tırmanırken, ABD ve Güney Kore’nin bu ay içerisinde çok geniş kapsamlı bir askeri tatbikat yapacağı duyuruldu. Önceden planlanan ve 21 – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılması öngörülen “Ulchi – Freedom Guardian” isimli askeri tatbikatın, artan gerginliğe rağmen yapılacağı açıklandı.

ABD ve Güney Kore’ye bağlı kara, hava ve deniz kuvvetlerinin dahil olacağı tatbikata 10 binlerce ABD ve Güney Kore birliği katılacak.

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus