Abdullah Gül: “İsmim etrafında geniş bir mutabakat sağlanamadığından adaylığım söz konusu değildir”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına 24 Haziran’da muhalefetin “ortak adayı” olarak çıkacağı iddia edilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

“Öncelikle seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Türkiye için neyin iyi olduğunu konuşmaktan çok siyasi manveralarla meşgulüz. Barışa ihtiyaç varken kutuplaşma ortamı var, hakaret siyaseti esir aldı. Türkiye maalesef pozitif bir ortam içerisnde değil. Türkiye böyle bir ortamda seçime gidiyor.

Ne ben ne ailem herhangi bir beklenti arzu içerinde değiliz. Tüm bekletimiz ülkemizin huzur içerinde olması. Bunun ötesinde hiçbir arzum olamaz. Ben herşeyi geride baktım. Bir faninin ulaşabileceği bütün makamlara ulaştım, bunlar benim için geride kaldı.

Günü geldi hain darbe teşebbüsü ortaya çıktığında hiç arakama bakmadan üstüme düşeni yaptım. Bazen de temel hak ve özgürlükleri gördüğümde bunlarla ilgili düşüncelerimi kamuoyuyla bahsetmekten geri kalmadım.

Karamollaoğlu’nun ismimi zikretmesiyle başlayan hareket benim dışımda gelişti. Çok geniş bir mutabakat olursa üzerime düşeni yapmaktan kaçmayacağımı söyledim. Bir tarfatan bilgi ve tecrübelemle gelecekle ilgili bir kaygı varken toplumun genelinde böyle bir talep varken bunun uzağında durmak gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimdir.

Geniş bir mutabakatın ortada olmadığı gözükmüştür. Dolayısıyla adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değildir.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus