“Başka ülkenin vatandaşı nasıl olurum?” Kanada, İngiltere, Portekiz, Azerbaycan ve Yunanistan vatandaşlığının şartları

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanan 106 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişi kolaylaştırıldı. Peki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başka ülkelerden nasıl vatandaşlık alabilir?

İşte bazı ülkelerden vatandaşlık almanın şartları:

Kanada

Yatırımcıların Kanada’da oturma izni alabilmeleri için belirlenen kriterler şöyle:

– Yalnız veya eşiyle birlikte, net en az 1.600.000 Kanada doları legal yollarla elde edilmiş ve başvuru tarihinden önceki 6 ayda bağış yoluyla elde edilmemiş varlığa sahip olmak,

– Yasal bir çiftlik, ticaret, endüstri işinde veya yatırımcı hariç personelin en az iki tam zamanlı işe eşit bir işe denk olduğu yasal profesyonel bir işte veya uluslararası ajanslarda veya hükümette veya hükümetin departmanlarında ve acentelerinde yönetim tecrübesine sahip olmak.

Kanada’da Quebec Yatırım Programı diye tanımlanan programa kabul edildikten sonra yatırım yapmak için iki seçenek var:

Yatırım Seçeneği: 800.000 Kanada dolarını 5 yıllığına % 0 faizle yatırmak veya,

Walk-Away finansman seçeneği ile finansal aracıya bu 5 yıllık kredi için peşinen 240.000 Kanada doları pay ödemek. Finansal aracı müşterinin yerine 800.000 Kanada doları yatırım yapacak.

Ayrıca Kanada’da başvuruların değerlendirmesi sırasında yaş, kişilik, profesyonel eğitim durumu ve dil yetenekleri de dikkate alınacak kriterler arasında yer alıyor.

İngiltere

İngiltere vatandaşlığı şartları arasında, başvuru sahiplerinin belirli bir süre ve statü ile İngiltere’de ikamet etmiş olmaları bulunuyor. Vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin 5 yıl süre ile İngiltere vizesi sahibi olarak, başvurudan önce de en az 12 ay boyunca sürekli oturma izni ile İngiltere’de ikamet etmiş olmaları gerekiyor. Bu süre zarfı içinde de başvuru sahiplerinin İngiltere’de yerleşik düzenlerinin bulunması gerekiyor.

İngiltere Ankara Anlaşması vizesi, 1963 yılında Türkiye ile dönemin Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan Ankara Anlaşması hükümlerine dayanan ve  yalnızca Türkiye vatandaşlarının başvuru yapabildiği bir vize türü.

Ankara Anlaşması kapsamında başvuru yapılabilecek üç vize türünden biri ise İş Kurma Vizesi. Bu vize türü Türkiye vatandaşlarına İngiltere’de iş kurma izni ve sonrasında vatandaşlık almaya kadar varan haklar tanıyor. Bu vize türü ile İngiltere’ye gidip iş kurduktan sonra vize uzatmaları ile toplamda 5 yıl bulunan kişiler sürekli oturma izni başvurusu, sürekli oturma izni aldıktan 1 yıl sonra da İngiltere vatandaşlığı başvurusu yapabiliyor.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında, sağlanması gereken sermayenin kurulacak olan işin gerektirdiği ve kâr edene kadar temel masrafları karşılayabilmesi yeterli görülüyor. Bu vize türünün şartları daha esnek ve soyut olmasından dolayı daha kolay görünse de başvurunun ikna edici olması gerekiyor.

Azerbaycan

Azerbaycan vatandaşlığı alabilmek için daimi oturma iznine sahip olma şartı aranıyor. Azerbaycan’da daimi oturma izni 5 yıl süreyle veriliyor ve eğer kişi ikamet etmeyi sürdürmek istiyorsa 5 yıllık sürenin bitiminden 3 ay önce ilgili kurumlara başvuru yapması gerekiyor. Azerbaycan’da daimi oturma izni başvurusu yapabilmek için en az 2 yıllık geçici oturma iznine sahip olmak gerekli. Geçici oturma izni alabilme şartları arasında ise şunlar var:

– Azerbaycan ekonomisine en az 500.000 Azerbaycan manatı (AZN) yatırım yapmak,

– En az 100.000 AZN değerinde gayrimenkul sahibi olmak,

– Azerbaycan bankalarında en az 100.00 AZN bulundurmak.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşlığı başvurusu yapabilmek için 7 yıllık yasal ikamet şartı aranıyor. Kıbrıs Rum Kesimi’nde yatırım ile geçici oturma izni alma şartları ise şöyle:

– Tarım, hayvancılık alanında serbest çalışmak isteyen kişiler 250.000 euro yatırım yapmalı,

– Madencilik işletmelerinde kendi kazancı için çalışma iznine sahip olmaları koşuluyla serbest meslek sahibi olmayı düşünen kişiler 200.000 euro tutarında sermayeye sahip olmalı,

– Ticarette veya meslekte serbest meslek sahibi olmayı düşünen kişiler, meslekleri alanında izne sahip olma koşuluyla, 150.000 euro tutarında sermayeye sahip olmalı.

Ayrıca kişiler 300.000 euro değerinde mülk satın almak şartıyla göçmenlik izni alabiliyor. Buna ek olarak başvuranın, bir Kıbrıs bankasıyla 30.000 euro tutarında 3 yıllık bir mevduata sahip olması ve yıllık gelirinin 30.000 euro olması gerekiyor.

Portekiz

Portekiz hükümeti 2012 yılında, ülkeye yabancı sermaye çekmek amacıyla Altın Vize programını yürürlüğe koydu. ‘‘Golden Visa’’ olarak bilinen bu program, yabancı yatırımcılara konut almaları karşılığında oturma izni sağlıyor ve 6 yıllık sürenin sonunda Portekiz vatandaşlığına başvuru hakkı sunuyor. Söz konusu vize programı kapsamında nakit olarak 500.000 euro değerinde gayrimenkul alınması gerekiyor. 350.000 euro değerinde yatırım yapmak da mümkün ancak bu durumda satın alınan gayrimenkulun en az 30 yıllık olması gerekiyor. Yapılan yatırım 5 yıl süreyle elde tutulmalı ve kişi yılda 7 gün Portekiz’de bulunmalı.

Yunanistan

Yunanistan’da yabancı ülke vatandaşları, 250.000 euro ve üstünde mülk sahibi olduğunda 5 yıllık oturma izni kazanıyor. Tapu sahibi evliyse eşi, annesi, babası ve 21 yaşında küçük çocukları da bu oturma iznine sahip oluyor. Ayrıca mülkün tapusu, kişinin üzerine olduğu sürece bu 5 yıllık oturum izni yenilenmeye devam ediyor.

Mülk edinimi yoluyla oturum izninin kaybolmaması için Yunanistan’a giriş yapmanız ya da bu evde ikamet etmeniz beklenmiyor. Ev satın alındıktan sonra istenirse, eve hiç gidilmese de kişinin oturum izni hakkı devam ediyor.

Yunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlıklarının hazırladığı yasa tasarısına göre, Türkler, Türkiye sahillerinin karşısındaki Ege Adaları, Batı Trakya ve Yunanistan-Arnavutluk sınırı gibi sınır sayılmayan bölgelerde ev satın alabiliyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus