Protestolar sırasında bir gazetecinin hayatını kaybettiği Almanya’nın Hambach ormanında polis operasyonu durduruldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Almanya’nın batısında yer alan Hambach ormanındaki ağaçların kesilmesini önlemek amacıyla düzenlenen gösteriler sırasında aktivist bir gazetecinin ağaçtan düşerek ölmesi üzerine, ormanın boşaltılması amaçlı polis operasyonu Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanlığı kararıyla durduruldu.

Aachen kenti yakınlarındaki Hambach ormanında, bölgede yer alan linyit ocağının genişletilmesi amacıyla ağaçların kesilmesi ve buna karşı çıkan protestocuların kurdukları ağaç evlerin tahliye edilmesi kararının ardından aktivistler bölgede toplanıp protesto eylemleri yapmaya başlamışlardı. Protestoların artması ve protestocu grubun bölgeyi boşaltmaması üzerine polis operasyon düzenleyerek, aktivistleri zorla ormandan çıkartmış ve 51 ağaç evin 39’unu boşaltmıştı. Ancak olaylar sırasında iki ağaç arasına kurulan asma bir köprüden geçmeye çalışan Steffen M. adlı aktivist bir gazeteci yaklaşık 15 metre yükseklikten düşmüş ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Steffen M., ormanda çektiği videolar ve twitter paylaşımları ile kamuoyunu Hambach ormanında yaşananlar konusunda bilgilendirmeye çalışıyordu.

27 yaşındaki Steffen M.’in ölümünün ardından Kuzey Ren-Vestfalya eyalet yönetimi operasyonu durdurma kararı aldı. Eyaletin Hıristiyan Demokrat İçişleri Bakanı Herbert Reul yaptığı açıklamada; kazadan dolayı üzgün olduğunu, böyle durumlarda, siyaset de dahil her konunun ikincil durumda kaldığını söyledi. Reul operasyonu durdurma kararını açıklarken, “Hiçbir şey olmamış gibi davranamayız, en azından ben davranamam” dedi. Bununla birlikte Reul, bunun sadece bir mola olduğunu söylerken, “Mahkeme kararı ortada, bu üzücü olay konuya olan genel yaklaşımımızı değiştirmedi” diye konuştu. Reul eylemci gruplara da, polisin müdahalesine gerek kalmadan gönüllü olarak ormanı terketmeleri çağrısında bulundu.

Hambach ormanındaki aktivistler ise, dün (perşembe) Steffen M. anısına bir anma töreni gerçekleştirdi. “Ruhun sonsuza dek bu muhteşem ormanda yaşasın” yazan bir pankartın asıldığı alana çiçekler konuldu, mumlar yakıldı ve şarkılar söylendi. Polisin anma töreninin yapıldığı alana yakın bir yerde durduğu ancak herhangi bir müdahalede bulunmadığı gözlendi.   

Bununla birlikte, Reul’un açıklamalarına rağmen bu sabah (cuma) ormanda yeniden hareketlilik yaşandı. Aachen Polisi’nden twitter aracılığıyla yapılan açıklamada, sabah bir operasyon düzenlendiği, ancak geri kalan ağaç evlerin boşaltılmadığı, yalnızca ormandaki emniyet amaçlı yolların barikatlardan temizlendiği duyuruldu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus