Peygambere hakaretten yargılanan Pakistanlı Asya Bibi’nin beraatine karar verildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle 2010 yılında idam cezasına çarptırılan Hıristiyan çiftlik işçisi Asya Bibi’nin beraatine karar verdi. Günlerdir mahkeme heyetini tehditlerle baskı altına almaya çalışan İslamcı gruplar kararı kalabalık gösterilerle protesto etti.

Guardian’daki habere göre Pakistan’ın gündemindeki dava, Hâkim Saqib Nisar başkanlığındaki üç kişilik heyet tarafından görüldü. Yargıçlar, Bibi hakkındaki iddiaların yetersiz olduğunu ve kanıtlarının mahkemeye sunulmadığını belirtti. Tanıkların da çelişkili ifadeler verdiğini belirten mahkeme, Bibi’nin avukatlarının beraat talebini kabul etti.

Duruşma için, İslamabad’da salı akşamından itibaren güvenlik önlemleri artırıldı. Paramiliter güvenlik güçleri, son 24 saat içinde diplomatik bölgeyi korumak için konuşlandırıldı. Yüksek Mahkemeyi korumak için ise yaklaşık 300 polis görevlendirildi.

Radikal İslamcı Tahrik-i Lebbeyk Partisi (TLP) lideri Khadim Hussain Rizv, 13 Ekim’de “Eğer Bibi serbest bırakılırsa ülkeyi saatler içerisinde paralize eder” tehdidini savurmuştu. Çarşamba sabahı ülke çapında büyüyen protestolar ölüm tehdidine kadar vardı. TLP yönetimi, Hâkim Nisar ve diğer iki heyet üyesini ölümle tehdit etti. Parti sözcüsü, “Asya Bibi’nin beraat etmesi kararına varan yüksek mahkemenin hâkiminin ve diğerlerinin öldürülmesi talimatını verdiğini” açıkladı.

“İsa için ölmeye hazırım”

7 Ekim’de Ashiq Masih’e ruhsal olarak çok güçlü olduğunu söyleyen Asya Bibi’nin kocası ise, “İsa için ölüme hazır ve istekli. Asla İslam’a dönmeyecek” dedi.

Pakistan’ı geren dava

47 yaşındaki Asya Bibi’nin çalıştığı çiftlikte bir grup Müslüman kadın, ikram ettikleri sudan bir yudum içen Hıristiyan kadından, dininden vazgeçmesini ve Müslüman olmasını istedi. Bunu reddeden Bibi, Müslüman kadınlar tarafından Hz. Muhammed’e hakaret etmekle suçlandı. Bu iddia üzerine dört çocuk annesi Bibi’ye 2009 yılında hakaret davası açıldı. Suçsuz olduğunu söyleyen Bibi, 2010 yılında idam cezasına çarptırıldı.

Asya Bibi’nin idam cezasına çarptırılması Pakistan’da büyük tartışma yarattı. Bibi’yi savunan ve yasalarda reform yapılması çağrısında bulunan Pakistan Halk Partisi’nin önde gelen isimlerinden Pencap Valisi Selman Tasir koruması tarafından öldürülürken, Azınlıklar Bakanı Shahbaz Batti 2011 yılında silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus