Pınar Demircan: “Japonya’nın yaptığı açıklama Sinop Nükleer Santral Projesi’nin bittiğinin göstergesidir”

Mitsubishi’nin, Türk-Japon ortaklığıyla yapılacak Sinop Nükleer Santral Projesi’nde artan inşaat maliyetleri sonucunda bir anlaşmaya varılamaması sebebiyle projeden çekilme sürecinde olduğu öğrenildi.

Japon Nikkei gazetesinin haberine göre, temmuz ayında santralin inşaat maliyetleri iki kat artarak 44 milyar dolara ulaştı. Türkiye ve Japonya arasında artan maliyetler sonucunda projenin geleceğine dair bir anlaşmaya varılamaması sebebiyle Mitsubishi’nin projeden çekilme sürecine girdiği öğrenildi. Mitsubishi’den üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, nükleer santralden vazgeçilse bile Japon hükümetinin enerji sektöründe başka alanlarda Türkiye ile yatırım ve işbirliğine devam etmek arzusunda olduğunu söyledi.

Projenin yapılacağı alan-İnceburun (kaynak:yeşilgazete.org)

Yeşilgazete.org sitesinde Pınar Demircan imzasıyla çıkan haberde, santralin yapılacağı alanda zemin etütlerinin dört yıldır devam ettiği, dört yılda proje sebebiyle kesilen ağaç sayısının 650 bin olduğu ve yer lisansının dahi alınmamış olduğu bilgilerine yer verildi.

Konuyla ilgili Pınar Demircan ile bir söyleşi gerçekleştirdik:

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar