Bolsonaro göreve “hızlı” başladı: Brezilya skandal kararlarla çalkalanıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Brezilya’nın tartışmalı yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yıl başında göreve azınlık gruplarını hedef alarak başladı. Pek çok yorumcuya göre dünyada yükselen aşırı sağ dalganın bir temsilcisi olarak değerlendirilen Bolsonaro, “Tropiklerin Trump’ı” olarak anılıyor ve zaman zaman da şiddet övgüsüyle Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’ye benzetiliyor. 2002’den 2016’ya 14 yıllık solcu İşçi Partisi iktidarından sonra ırkçı, homofobik, kadın düşmanı ve işkence yanlısı söylemleriyle öne çıkan emekli yüzbaşının seçilmesi, Brezilya’da ve dünyada pek çok insanı derinden endişelendiriyor.

Başkan’ın görevinin ilk günlerinde yaptığı açıklamalara bakarsak, bu endişeler hiç de boşuna değil.

Bolsonaro: Yerli düşmanı

Bolsonaro’nun özellikle iki gruba karşı ırkçı açıklamaları artık herkesin malumu: siyahiler ve yerliler. Bolsonaro siyahileri işsiz, sorun çıkartan ve aşağı insanlar olarak gösteriyor ve yerli halkların ortadan kaldırılması gerektiğini savunup, onlara ait arazilerin ekonomik faaliyetlere açılması gerektiğini sık sık dillendiriyor. Bolsonaro önceki açıklamalarından birinde yerliler hakkında “Ya asimile olurlar ya da ölürler” diyecek kadar ileri gitmişti.

Guardian’ın haberine göre Bolsonaro, göreve başlar başlamaz yerlilere ait rezerv alanlarının düzenlenmesi yetkisini güçlü lobi gruplarının elindeki Tarım Bakanlığı’na devretti. Yerli sivil toplum örgütlerine göre kararla birlikte ormansızlaştırmalar ve yerlilere karşı şiddet vakaları artacak. Yerli lider Dinaman Tuxa, hayli karamsar: “Yeniden bir sömürgecilik sürecinde gireceğiz, bunu istiyorlar.”

Karar, Bolsonaro’nun hükümet sekreterine, Brezilya’da çalışan sivil toplum örgütleri konusunda potansiyel olarak geniş kapsamlı yetkiler veren bir yürütme kararına dahil edildi. Ayrıca yeni sağlık bakanı da yerlilere sağlanan sağlık hizmetlerinde kesintiye gidileceğini açıkladı.

BolsonaroHomofobik

Bolsonaro’nun LGBTQ’lara dair de skandal açıklamaları bulunuyor. Bir keresinde “oğlunun gay olacağına ölü olmasını tercih edeceğini” bile söylemişti.

Bolsonaro kendisinden bekleneni yaptı ve LGBTQ topluluğuna dair sorunların yeni kurulacak İnsan Hakları Bakanlığının sorumluluk alanından kaldırılmasına karar verdi. Sağcı liderin atadığı yeni İnsan Hakları Bakanı Damares Alves, aşırı muhafazakâr Evanjelist bir din adamı. Alves yeni dönem hakkında “Kızlar prenses, erkekler de prens olacak” gibi tuhaf açıklamalarda bulundu.

Bolsonaro’nun ayrıca Eğitim Bakanlığı’na bağlı, okullarda ve üniversitelerde farklılıkları destekleyen çalışmalar yapan organları kapatması bekleniyor.

Bolsonaro: Neoliberal

Sıkı bir özelleştirme yanlısı ve iş dünyasıyla kuvvetli bağlara sahip olan Bolsonaro, ekonomi alanında da hızlı davranıp yeni kararnameler yayınladı.

Kararnamelerin birinde asgari ücret zammı, beklenenin altında kaldı. Yeni Enerji ve Maden Bakanı Bento Albuquerque, ülkenin en büyük kamu şirketi Centrais Eletricas Brasileiras SA’nın kısmen özelleştirileceğini açıkladı.

Ayrıca, Bolsonaro’nun silah yasalarının gevşetileceğini açıklamasıyla silah şirketlerinin hisselerinde artış görüldü.

Wall Street Journal’ın haberine göre, ülke ekonomisinin önündeki en büyük sorunlar bütçe açığı ve düşük büyüme oranları. Bütçe açığıyla mücadele için Bolsonaro’nun, İşçi Partisi iktidarının başlattığı büyük sosyal yardım programlarını yeniden düzenlemesi bekleniyor.

Yeni Ekonomi Bakanı Paulo Guedes, devletin ekonomideki rolünü azaltacaklarını söyleyerek, ülkeyi uluslararası sermayeye daha çok açacaklarını, özelleştirmelere gideceklerini ve vergi reformları yapacaklarını açıkladı.

Bolsonaro: Diktatörlük yanlısı

Emekli bir yüzbaşı olan Bolsonaro, ülkenin askeri diktatörlük geçmişine güzellemeleriyle öne çıkıyor. 1964’ten 1985’e kadar 21 yıl süren diktatörlük, arkasında yüzlerce kayıp ve ölü bırakmış, binlerce insan da ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı. Bolsonaro ise diktatörlüğün hak ihlallerini küçümseyen, askerlerin yöntemlerini doğru, hatta yetersiz dahi bulan, işkence yanlısı bir siyasetçi. Kendisi açık açık işkenceyi desteklediğini söylüyor.

Askerlerle sıkı ilişkileri bulunan Bolsonaro, ülkenin istihbarat ve anti-terörizm faaliyetlerinden sorumlu Kurumsal Güvenlik Kabinesi’nin başına askeri diktatörlük döneminde yıldızı parlayan emekli General Augusto Heleno’yu atadı. Heleno, yeni kabinedeki dört emekli askerden biri ve kabinenin neredeyse yarısı diktatörlüğe sempatiyle bakıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus