ABD Kongresi’nin ilk Müslüman kadın üyelerinden Rashida Tlaib, Kur’an-ı Kerim’e el basarak yemin etti

ABD’deki ara seçimlerde Demokrat Parti üyesi Rashida Tlaib, Michigan eyaletinden Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi. ABD Kongresi’nin ilk kadın Müslüman üyelerinden olan Filistin asıllı politikacı Tlaib’in el bastığı 1734 yılından kalma Kur’an, ABD’nin üçüncü Başkanı ve “kurucularından” Thomas Jefferson’a ait. BBC’nin haberine göre, geçen perşembe günü düzenlenen yemin töreninin dikkat çekici bir başka ayrıntısı da 42 yaşındaki Tlaib’in giydiği geleneksel Filistin kıyafetiydi.

Filistinli bir anne babanın 14 çocuğunun en büyüğü olarak 1976’da Detroit’te dünyaya gelen Tlaib, 2008 yılında Michigan’ın ilk Müslüman kadın Eyalet Meclisi üyesi seçilmişti. 2018 ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi’ne seçilerek ABD Kongresi’nin ilk iki kadın Müslüman üyesinden biri oldu. Afrika kökenli Amerikalıların yoğun olarak yaşadığı bir bölgeden yarışa giren Tlaib, işçi sınıfının haklarını savunan bir aday portresi çizdi. Tlaib, ayrıca 2016’daki Başkanlık seçimlerinde, dönemin başkan adayı Donald Trump’ın Detroit’teki konuşmasını kesen 10 protestocudan biriydi.

Detroit Free Press’e verdiği demeçte Tlaib, “Kur’an üzerine yemin ederek Amerikan halkının ne kadar geniş bir geçmişe sahip olduğunu, hepimizin adalet ve özgürlüklere olan sevgisini göstereceğim. Bu benim için önemli çünkü birçok Amerikalı İslamiyetin Amerikan tarihine uzak olduğunu düşünüyor. Oysa Müslümanlar en başında da buradaydı. Kurucularımızdan bazıları İslam hakkında şu anki bazı Kongre üyelerinden daha fazla bilgiye sahipti” dedi.

Tlaib’in ABD Kongresi’ndeki yemin töreninde el basarak yemin ettiği Kur’an’ın özel bir anlamı var. ABD’nin üçüncü Başkanı Thomas Jefferson’a ait bu iki ciltten oluşan Kur’an, 1734 yılında George Sale tarafından İngilizce’ye çevrilmişti. 12 yıl önce Michigan eyaletinden seçilen ve ABD’nin ilk Müslüman Kongre üyesi olan Keith Ellison da yine bu Kur’an’a el basarak yemin etmişti. Ellison’ın bu hareketi dönemin muhafazakâr Hıristiyan Kongre üyelerinin büyük tepkisini çekmişti. 2019’a gelindiğindeyse görüntülerden de anlaşılacağı üzere, Kongre’ye daha ılımlı bir hava hâkim. 

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar