Emek Haberleri (36): İSİG’in iş cinayetleri raporu, BMC ve Türk Telekom’da işten çıkarmalar, DİSK’in vergi dilimi açıklaması

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2018 yılında en az 1923 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından hazırlanan rapora göre, 2018 yılında Türkiye’nin 81 ilinde 119’u kadın, 1804’ü erkek olmak üzere 1923 işçi yaşamını yitirdi. İş kazalarına kurban gidenlerin arasında, 14 yaş ve altı 23, 15-17 yaş aralığında 44 olmak üzere 67 çocuk işçi de yer aldı.

Raporda, meslek hastalığı nedeniyle 10 işçinin yaşamını yitirdiğine değinilerek; “Bu durum Türkiye’de meslek hastalıklarının görünmez kılındığının bir kanıtıdır da. Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır” denildi.

Raporda öne çıkanlar şöyle:

-Yaşamını yitiren 1923 işçiden 1573’ü ücretli (işçi ve memur), 350’si ise kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

-Hayatını kaybedenlerin 119’u kadın, 1804’ü ise erkek.

-67 çocuk da iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

-Yaşamını yitirenlerin 110’unu mülteci işçiler oluşturuyor.

-En fazla ölüm tarım/orman, inşaat/yol, taşımacılık iş kollarında gerçekleşti.

-En fazla ölüm nedeni trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve kalp krizi/beyin kanaması.

-En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Manisa, Bursa ve İzmir’de yaşandı.

-Hayatını kaybeden işçilerden 48’i (yüzde 2,49) sendikalı, 1875’i ise (yüzde 97,51) sendikasız.

BMC’de 90 işçi çıkarıldı

İzmir’deki BMC Otomotiv fabrikasında 90 beyaz yakalı işçi, performans ve talep daralması gerekçesiyle işten atıldı.

Devletten aldığı 585 milyon liralık savunma desteği ve gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi ve kurumlar vergisi indirimi gibi desteklerle de gündeme gelen BMC Otomotiv, geçen yıl hedefledikleri kâr oranını ikiye katlayarak büyüme rekoru kırdı. BMC son olarak, Sakarya’da faaliyet gösteren Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Tank Palet Fabrikasını 25 yıllığına devralacağı ve Altay tankı üreteceği iddialarıyla gündeme geldi.

DİSK: “İlk vergi dilimi 18 bin değil 38 bin TL olmalıydı”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Gelir Vergisi Genel Tebliği üzerine dair yazılı açıklama yaptı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı 2019 Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin vergi adaletsizliğini daha da artıracağına vurgu yapılan açıklamada, “Bu tebliğ, vergi dilimi artışlarını düşük belirleyerek, vergi yükünün de büyük bir bölümünü çalışanların sırtına yıkmaktadır. Buna göre, yüzde 15’lik vergiye tabi en düşük gelir vergisi dilimi 18 bin TL olarak saptandı. Böylece ilk vergi dilimi yüzde 21,6 oranında artmış oldu. Asgari ücretin yüzde 26 oranında artması nedeniyle ilk vergi dilimi artışı düşük kaldı” denildi.

Asgari ücretin tümüyle vergiden muaf tutulması gerektiği vurgulanan açıklamada şöyle devam edildi: “Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınan, asıl olarak kâr ve faiz gelirlerinin, servetin vergilendirilmesine dayalı bir sistem kurulmalıdır.”

Türk Telekom, 55 işçiyi işten çıkardı

Türk Telekom’a bağlı taşeron şirket Arda-Cemta’da çalışan ve sendikalaşma sürecinde olan 55 işçi, ihale yenilenmesi gerekçesiyle işten çıkarıldı.

DİSK’e bağlı İletişim-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada, “Kadrolu çalışan ile taşeron işçi arasında aynı işi yapmalarına rağmen sosyal haklar, iş güvencesi ve ücretlerde uçurum yaratan, eşit işe eşit ücret ilkesini ezip geçen, işçileri kendi içlerinde bölme politikası yürüten Türk Telekom yönetimi, asgari ücret olan 1603 TL’ye çalıştırdığı, tek hak olarak verdiği 250 TL’lik (yemek parası) ‘Sodexo’yu 2,5 aydır ödemediği yetmezmiş gibi bir de işçilerini taşeron şirketi Arda-Cemta üzerinden yenilenen ihalede küçülme bahanesiyle işten atmış, ekmeğinden etmiştir” denildi.

Otoyol inşaatında 15 işçi işten çıkarıldı

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Çatalca bölgesindeki şantiyede taşeron firmaya bağlı çalışan 15 işçi işten atıldı.

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası, işten atılan işçilerin iki aylık ücretlerinin ödenmediğini, yapılan görüşme sonrası firmanın ödeme yapma sözü verdiğini, sendika olarak üyelerinin haklarının takipçisi olacaklarını bildirdi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus