Ekolojik restorasyon programı: Galapagos adaları 1835’ten sonra ilk defa kara iguanalarına kavuştu

The Guardian’ın haberine göre, Charles Darwin’in çalışmalarını yaptığı Galapagos adaları iguanalara yeniden kavuştu. Bir zamanlar yaban domuzlarının saldırılarıyla yok olan Galapagos kara iguanası türü Santiago adasında hayata döndü.

Yetkililer, Santiago adasında 200 yıl önce varlıkları sona ermiş olan Galapagos kara iguanası türündeki 1400 iguananın yeniden adaya bırakıldığını belirtti. 1400 iguana Kuzey Seymour adasından buraya getirildi. Yetkililer bunun bir ekolojik restorasyon programı sonucunda uygulandığını söylüyor. Bu tür iguanaların varlığını bölgede son kaydeden 1835 yılında Charles Darwin’di.

Galapagos Ulusal Parkı Direktörü Jorge Carrion, iguanaların yok olmasının başlıca sebebinin adaya sonradan getirilen yaban domuzları olduğunu ancak yaban domuzlarının bölgedeki varlığının da 2001 yılında sona erdiğini söyledi. Aynı ekoloji programı Kuzey Seymour adasında sayıları 5000’e varan Galapagos kara iguanalarını da koruma altına almış durumda.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar