Alman Yeşiller Partisi’nden Tessa Ganserer, ülkedeki ilk trans kadın milletvekili oldu

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

2013’ten beri Bavyera Eyalet Parlamentosu’nda Yeşiller milletvekili olan Markus Ganserer, 14 Ocak 2019 Pazartesi günü yaptığı basın açıklamasıyla, ikinci milletvekilliği dönemini Tessa Ganserer ismiyle ve kadın olarak sürdüreceğini ilan etti. Ganserer, böylece Alman siyasetindeki ilk trans kadın olarak tarihe geçti.

Markus Ganserer

Europe1’in haberine göre Ganserer, birkaç hafta önce cinsiyet kimliği açıklamıştı. Yerel mecliste ikinci dönem milletvekilliği devam ederken kimliğini değiştiren Ganserer, Alman siyasî tarihine geçti.

Ganserer, Facebook hesabında paylaştığı notta “Vücudumun her bir noktasında kadınım ve şimdi de bölgemin kadın milletvekiliyim” yazdı. İki çocuk babası olan Ganserer, mesajın devamında “Şimdiye dek Markus ve Tessa içimde yan yana yaşıyorlardı. Fakat artık bir kadın siyasetçiden, eşten ve iki çocuk annesinden başka biri olmak istemiyorum” dedi.

“İnsanların kişilikleri, cinsiyetlerinden çok daha önemli”

Ganserer’in kararı, Katolik ve muhafazakar olmasıyla ünlü Bavyera’nın parlamentosunda destek gördü. Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi’yle (CDU) ittifak içindeki Hıristiyan Sosyal Birliği’nden (CSU) Parlamento Başkanı Ilse Aigner, Gassaner’i destekleyenlerden biri. Aigner, 2017’deki eşcinsel evlilik yasasına karşı çıkmıştı. Aigner, “Bayan Ganserer çok cesurca ve son derece kişisel bir karar verdi. Erkek meslektaşımız, kadın meslektaş oldu ve parlamento çatısı altında bu bir sorun teşkil etmiyor, saygı görüyor. Bir insanın kişiliği, cinsiyetinden çok daha önemlidir” diye konuştu.

Ama Ganserer’e saldırılar da söz konusu. Alman Süddeutsche Zeitung’un haberine göre, Münih’te bulunan parlamentoda liberal Hür Demokratik Parti (FDP) üyesi erkek bir vekil, Ganserer’i protesto etti. Uzun, sarı peruk takan ve makyaj yapan milletvekili “Burada ne oynadığınızı sanıyorsunuz? Drag queen mi?” diye bağırdı.

İlk trans kadın siyasetçi ABD’den çıkmıştı

Dünya siyasetindeki ilk trans kadın ABD’nin Vermont eyaletine 2018 Kasım’ında vali olarak seçilen Christine Hallquist olmuştu. Daha önceleri CEO’luk yapan Hallquist, 2015’te cinsel kimliğini değiştirmiş ve 2018’de Demokrat Parti’den seçimlere katılmıştı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus