Venezüela: Trump muhalefet liderini ülkenin yeni devlet başkanı olarak tanıdı

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

The Guardian’da yer alan habere göre, Venezüela’da muhalefet lideri Juan Guaido kendisini geçiş döneminin devlet başkanı ilan etti. ABD Başkanı Donald Trump da bunu tanıdığını belirten bir açıklama yaptı. Ulusal Meclis Başkanı Guaido, Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ülkeyi otoriterliğe ve ekonomik krize sürüklediğini söyledi. 35 yaşındaki Guaido sürpriz hamlesinin ülkeyi diktatörlükten kurtarmak ve anayasal düzeni yeniden tesis etmek için tek seçenek olduğunun altını çizdi. Guaido bu hamlesinin sonuçları olacağını, anayasal düzeni yeniden kurabilmek için tüm Venezüelalılar’ın rızasının olması gerektiğini ifade etti.

Bugün itibariyle başkent Caracas’ta binlerce insan sokakta. Polis kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Maduro ise henüz bir açıklama yapmadı.

ABD Başkanı Donald Trump ise muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis için, “Venezüela halkının seçtiği gerçek ve meşru tek temsilci” dedi. Kanada, Brezilya ve Kolombiya da muhalefet lideri Guaido’yu destekleyen açıklamalar yaptı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus