Wall Street Journal: “Nisan sonuna kadar tüm ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi planlanıyor”

Wall Street Journal’da çıkan bir habere göre, ABD’li yetkililer Başkan Trump’ın “Suriye’den çekilme” açıklamasının ardından yaşanan sürecin devam ettiğini aktarıyor. Gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, Fırat’ın Doğusu’ndaki Kürt güçlerinin Ankara’nın olası bir harekatına karşı korunması için halihazırda adım atılmadığını söylüyor. 

Başkan Trump, Suriye’de IŞİD’in kontrolünde kalan son yerlerin de kısa süre içinde alınacağını açıklamıştı. 

ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. Askerler bölgede YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri ile işbirliği yapıyor. Ancak Ankara YPG’yi de tıpkı PKK gibi terör örgütü kabul ediyor. 

Wall Street Journal haberinde şu ifade yer alıyor: “Trump planlarında değişikliğe gitmezse, ABD askerlerinin nisan ayı bitene kadar Suriye’den çıkarılmaları hedefleniyor.” 

Üç senaryo

Haberde ismi kullanılmayan yetkiliye göre ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesinin ardından yaşanabilecek üç senaryo var: İlki Türkiye ile uzlaşmaya varılması, ikincisi çekilme sürecinin yavaşlatılması, üçüncüsü herhangi bir uzlaşmaya varılmadan sürecin işletilmesi. 

Ancak yetkililerin aktardığına göre henüz Ankara ile bir uzlaşıya varılmış değil ve Washington’ı ziyaret eden Kürt yetkililere bizzat Trump tarafından sözlü güvence verilmiş durumda.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar