İç savaştan bu yana Esad’dan İran’a ilk ziyaret

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye İç Savaşı’nın başladığı 2011 yılından bu yana İran’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve dün başkent Tahran’da İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüştü. Bu aynı zamanda, Esad’ın savaş başladığından bu yana Rusya dışında bir ülkeye yaptığı ilk ziyaret.

Suriye ve İran devlet televizyonları ikiliyi yüzlerinde mütebessim bir ifadeyle kucaklaşırken gösterdi. Suriye televizyonu iki liderin “iki dost ülkenin ortak çıkarları için her seviyede işbirliğini sürdürecekleri konusunda” anlaştığını duyurdu.

Esad Hamaney ile


Suriye televizyonları, Esad’ın, Batılı güçler tarafından tırmandırılan şiddetin, İran ve Suriye’yi çıkarlarını savunmaktan alıkoyamayacağını söylediğini aktardı.

İran devlet televizyonu da Hamaney’in Esad’ı, İran, Suriye ve Hizbullah arasında ilişkileri güçlendiren bir kahraman olarak övdüğünü aktardı:

“İran İslam Cumhuriyeti Suriye hükümetine ve milletine yardım etmeyi, (İsrail karşısındaki) direniş hareketini desteklemek olarak görür ve bundan gurur duyar.”

Reuters’in haberine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de görüşen Esad, çatışmaların bitirilmesi konusunda Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çabaları hakkında bilgilendirildi. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus