Rusya’da binlerce insan yeni internet yasasını protesto etti

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Rusya’da binlerce kişi internete getirilecek kısıtlamaları protesto etmek için sokağa çıktı. Hükümet ise yeni internet yasasının yabancı internet sağlayıcılara bağımlılığı azaltacağını iddia ediyor.

BBC’nin haberine göre, meclisin geçen ay tartışmalı internet yasasını kabul etmesiyle Moskova ve diğer iki şehirde protesto çağrıları yapılmıştı. Dün Moskova’da gerçekleştirilen protestoya binlerce kişi katıldı.

Hükümet ise Rusya internet sisteminin dünyanın geri kalanından izole edilmesine müsaade eden “dijital egemenlik” yasasının siber güvenliği artıracağını savunmuştu. Fakat muhalifler yasanın asıl amacının sansürü artırıp muhalefeti bastırmak olduğunu söylüyor.

Muhalefet, Moskova’daki protestolarda birkaç kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Rusya son yıllarda internet yasalarını sıkılaştırdı. Geçen perşembe günü mecliste resmi makamlara “saygısızlık etmeyi” ve hükümetin sahte addettiği haberleri dolaşıma sokmayı” yasaklayan iki yasa kabul edildi.

Geçen yıl da insanlar mesajlaşma uygulaması Telegram’ın yasaklanmasını protesto etmek için sokağa çıkmıştı. Ulusal istihbarat ise Telegram’ın “Rusya’daki uluslararası terörist örgütlerce kullanıldığını” savunmuştu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus