Perakende satışlarda daralma devam ediyor: Yüzde 6,7

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2019 Perakende Satış Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre perakende satış hacmi, Ocak 2018’e göre yüzde 6,7 oranında azaldı. 

Perakende satış hacmi, bir önceki ay olan Aralık 2018’de de Aralık 2017’ye göre yüzde 9,2 oranında azalmıştı.

Ocak 2019’da gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 10,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise Ocak 2019’da, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,1 arttı.  Bu oran Aralık 2018’de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,6’ydı.

Perakende cirodaki artış hem perakende fiyatlarındaki yüksek zamma işaret ediyor hem de Ocak 2019 perakende satış hacminde Aralık 2018’e göre gelişen azalmayı açıklıyor. Yüzde 9,2’den yüzde 6,7’ye gerileme, yüksek zamlar nedeni ile alışverişin gerilediğini gösteriyor.

TÜİK verileri incelendiğinde, perakende satış hacmindeki en yüksek yıllık gerilemenin ise yüzde 23,4 oranı ile “elektrikli eşya ve mobilya”da olduğu görülüyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar