ABD’de annelerin doğum sonrası yaşadığı depresyon için ilaç geliştirildi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Gıda ve İlaç İdaresi (The Food and Drug Administration – FDA),Amerika  Birleşik Devletleri’nde yılda yüz binlerce kadını etkileyen doğum sonrası depresyon için çıkan ilacı onayladı.

Washington Post’un haberine göre, Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyonu, diye bilinen durum, hamilelik sırasında veya doğumdan sonra birkaç ay içerisinde başlıyor. Bu psikolojik durum, anneler üzerinde duygu bozukluğuna, kendilerini değersiz hissetmelerine hatta intihar etme düşüncelerine kadar itebiliyor. Bu durum bir annenin bebeğine bağlanmasını etkilemekle birlikte bebeğin gelişimi acısından da sıkıntılı durumlar doğurabilir. ABD’de her yıl tahminen 400 bin kadın, doğum sonrası bu depresyondan mustarip durumda.

Brexanolone adı verilen ve geçen salı günü onaylanan ilaç, tedavi süresince hasta başına ortalama 34 bin dolara mal olacak. İlaç, 60 saat boyunca intravenöz tedavi –sıvı maddenin damar yoluyla vücuda enjekte edilmesi- yöntemiyle veriliyor. İlacın 2019’un Haziran ayında satışa sunulması bekleniyor.

Emziren anneler için bir diğer merak konusunun da bebeğe ilacın geçip geçmemesi. Emziren anneler üzerinde bir araştırma yapıldı ve bunun sonucunda, ilacın anne sütüne aktarıldığı ortaya çıkarıldı. Fakat mevcut veriler, bu miktarın düşük olduğunu ve “emzirilen bebeklerde ilaca maruz kalmalarından kaynaklanan önemli bir olumsuz reaksiyon riski oluşturulmadığı” belirtilmekte.

Uzman görüşleri: “Bu kadar etkili bir tedaviyi hiçbir yerde bulamayız”

Uzmanlar ilacı, yeterince dikkat çekmeyen ciddi bir hastalık için büyük bir ilerleme olarak nitelendirdi. Iowa Üniversitesi’nde psikiyatr ve FDA danışma panelinin üyesi olan Jess Fiedorowicz, bu ilacın tedavide çığır açtığını belirtti ve “Bu kadar etkili bir tedaviyi hiçbir yerde bulamayız” dedi.

Postpartum tanısı alan kadınlar şu anda anti-depresanlar ve psikoterapi ile tedavi edilmekte. Chapel Hill Kuzey Carolina Üniversitesi’nden psikiyatr Samantha Meltzer-Brody, doğumun en sık görülen komplikasyonlarından biri olan doğum sonrası depresyonun yeterince önemsenmediğini ancak bu durumun anneyi intihara kadar ittiğini belirtti.

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli psikiyatr Anna Glezer, hastaneye yatmayı gerektiren kadınlar başta olmak üzere en ağır vakalarda bu ilacın kullanılması gerektiğini söyledi.

FDA’daki psikiyatri ürünleri bölümünün direktörlüğünü yapan Tiffany Farchione, ilacın potansiyel olarak hayati tehlike arz eden bir durumda “önemli bir tedavi” seçeneği olacağını belirtti. Farchione, ilacın “ani bilinç kaybına” neden olabileceği ihtimalinin üzerinde durdu ve tedavinin sıkı güvenlik koşullarında uygulanması gerektiğini söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus