Tüketici martta, şubata göre daha iyimser ama hâlâ tasarruf edebileceğine inanmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında arttı. Şubat ayında 57,8 olan endeks, mart ayında 59,4’e yükseldi.

Hanenin maddi durum beklentisi yükseldi

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi de şubat ayında 75,2 iken, mart ayında yüzde 4 oranında artarak 78,3 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi iyileşti

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ise şubat ayında 75 iken, mart ayında yüzde 4,9 oranında artış ile 78,6’ya yükseldi.

İşsiz sayısı beklentisi yerinde saydı

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi ise yerinde saydı. Şubat ayında 59 olan endeks, mart ayında yüzde 0,1 oranında azalarak 58,9 oldu.

Tasarruf etme ihtimali neredeyse aynı

TÜİK verilerine göre, gelecek 12 aylık döneme ilişkin tasarruf etme ihtimali endeksi de neredeyse aynı veri ile oluştu. Şubat ayında 22,02 olan endeks, mart ayında 22 oldu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar