İran Akdeniz’e iniyor: Lazkiye Limanı’nı 1 Ekim’den itibaren Tahran işletecek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Çin’de yayın yapan Asia Times gazetesi, Suriye yönetiminin ülkenin batı kıyısında bulunan Lazkiye Limanı’nın işletmesini ekim ayı başında İran’a vereceğini yazdı.

Bu karar, Suriye İç Savaşı sürecinde derinleşen Tahran-Şam ilişkilerinin bir sonucu olarak yorumlanıyor. Uzmanlar böylece, İran’ın Akdeniz’e ulaşma amacının gerçekleştiği değerlendirmesinde bulunuyor. 

Suriye’deki savaş süresince Moskova hariç dış temasta bulunmayan Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 25 Şubat’ta Tahran’a gitmesi sembolik bir ziyaret olarak kayda geçmişti. 

Şam-Tahran arasında işbirliği artıyor

İki ülke 2019 yılı başında, sanayi ve savunma alanlarındaki ilişkileri enerji alanına da genişletecek işbirliği anlaşmaları imzalamıştı. 

İranlı yetkililer, Suriye’de hem hane ısınması ve sanayi üretiminde oluşan yakıt sıkıntısının Lazkiye Limanı’na yapılacak sevkiyatlarla önemli ölçüde azalacağını söylüyor. 

Lazkiye Limanı halihazırda Suriye ve Fransız ortaklı bir şirket tarafından işletiliyor. Liman yönetiminin İran’a bırakılması kararı ardından Şam yönetimi Fransız şirketle tazminat görüşmelerine devam ediyor. 

Ayrıca, Irak’ı aşarak Basra Limanı’na ulaşacak demiryolunun Lazkiye Limanı’na da ulaşması, İran ham petrolünün böylelikle Akdeniz’den ihraç edilmesi planlanıyor. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
 
  • Medyascope
  • Medyascope Plus