İngiltere ve Galler’de futbolcular ırkçılığa karşı “Yeter” dedi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

İngiltere ve Galler’deki profesyonel futbolcular, sosyal medya şirketlerinin ve futbol otoritelerinin ırkçılıkla mücadelesini yetersiz buldukları gerekçesiyle bugün 24 saatlik sosyal medya boykotu gerçekleştirmeye karar verdi. Profesyonel Futbolcular Derneği’nin (PFA) düzelediği eylem bu sabah yerel saatle 09.00’da başladı. Eyleme katılan futbolcular 24 saat boyunca sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunmayacak. Boykot kararı ulusal ve uluslararası maçlarda yaşanan ırkçı olayların ardından alındı.

Tottenham Hotspur ve İngiltere Milli Takımı oyuncusu Danny Rose da geçen ay EURO 2020 elemelerinde Karadağ’a karşı oynadıkları maçta ırkçı hakarete maruz kalmıştı. Rose olayın ardından “Gelecekte başka futbolcuların da aynı şeylere yaşamasını istemiyorum” demişti.
Boykot hakkında konuşan Rose, “Kolektif olarak futbol otoritelerinin ve sosyal medya şirketlerinin bu iğrenç hakaretlere karşı oyuncuları yeterince korumamasını kabul etmiyoruz” dedi.

Boykotu örgütleyen PFA, futbolcuların cuma günü saat 09.00’dan cumartesi günü saat 09.00’a kadar herhangi bir paylaşımda bulunmaması, boykot öncesinde de sosyal medya hesaplarından #Enough (#Yeter) etiketiyle paylaşım yapmaları çağrısında bulundu.

https://www.instagram.com/p/BwbhKumjbjq/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=xqrjy8g13xlf

Chris Smalling, Jesse Lingard, Marcus Rashford, Ashley Young, Danny Rose, Aaron Ramsey ve daha bir çok isim #ENOUGH etiketiyle bu mesajı paylaştı.

Twitter ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla şikayetin ardından ilk 24 saatte kapatılan hesapların oranının üç katına çıktığını söyledi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus