Güven endeksi 63,5: Tüketici hâlâ kötümser!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi, nisan ayında, bir önceki aya göre yüzde 6,9 oranında arttı. Mart ayında 59,4 olan endeks nisan ayında 63,5 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 82,2

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin “hanenin maddi durum beklentisi” endeksi mart ayında 78,3 iken, nisan ayında yüzde 5,1 oranında artarak 82,2 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi 82,4

Yine gelecek 12 aylık döneme ilişkin “genel ekonomik durum beklentisi” endeksi, mart ayında 78,6 iken, nisan ayında yüzde 4,8 oranında artarak 82,4 oldu.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi 63,5

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin “işsiz sayısı beklentisi” endeksi ise mart ayında 58,9 iken nisan ayında yüzde 7,8 oranında artarak 63,5 seviyesine geldi.

Tasarruf etme ihtimali endeksi 26

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin “tasarruf etme ihtimali” endeksinde de yükselme var. Mart ayında 22 olan endeks, nisan ayında yüzde 18,3 oranında artarak 26 oldu.

Endeksin 100’den küçük olması kötümserlik işareti

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor.

Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar