Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç: “Ne ahlak, ne hukuk bıraktılar”

Şubat 2015’te emekli olan Anayasa Mahkemesi (AYM) eski Başkanı Haşim Kılıç, uzun zaman süren suskunluğunu bozarak iktidara yönelik eleştirilerde bulundu. Rekabet Kurulu’nun düzenlediği bir ödül töreninde konuşan Kılıç; “Önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır” dedi.

Sözcü gazetesinden Yavuz Alatan’ın haberine göre; Kamu İhale Kanunu’nun yürürlüğe girdiğinden bu yana 186 kez değiştirilmesini eleştiren Kılıç şunları söyledi: “Bir kanun niye bu kadar değiştirilir? Pozitif hukuk kuralını kaldırıyorsunuz ki öbür tarafa, ahlaki tarafı terk ediyorsunuz. Ne yazık ki önce ‘ahlak ve maneviyat’ diye iktidara gelen bu arkadaşlarımız, ne pozitif hukuk kuralları bıraktılar ne de ahlak bıraktılar. Dolayısıyla ne bir rekabet, ne bir şey söz konusu olamayacaktır. Biz bu ahlaki daha doğrusu insanların subjektif alanına bırakılan işleri sıfıra indirmediğimiz sürece, bu ülkede rahat edemeyeceğiz.”

Haşim Kılıç 2007-2015 yılları arasında Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevini yürütmüştü.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar