Zehriyle 60 kişiyi öldürme potansiyeline sahip denizanasının panzehiri bulundu

Nature Communications Journal’da yayınlanan makaleye göre, araştırmacılar, Avustralya kutu denizanasının (box jellyfish) salgıladığı zehirin panzehirini buldu. Avustralya’da Sidney Üniversitesi’ndeki bilim insanları bir süredir Avustralya kutu denizanasının salgıladığı zehrin panzehirini bulmak için çalışıyorlardı. Söz konusu denizanasının iğnesinde 60 kişiyi öldürebilecek zehir bulunmakta. Bu zehir kutu denizanasını dünyanın en zehirli yaratığı yapıyor.

Kutu denizanasının bir iğnesinin içindeki zehir insanlarda temas edilen noktayı kangren yapıp, çok şiddetli bir ağrıya neden oluyor. Eğer temas edilen noktada zehir aşırı oranda bulaşmışsa, zehirle temas eden kişinin dakikalar içinde kalbi duruyor ve ölüyor.

Sydney Üniversitesi Charles Perkins Merkezi’ndeki araştırmacılar genetik düzeltme yoluyla moleküler bir panzehir ürettiler. Eğer bu panzehir zehirle temas eden kişiye 15 dakika içinde verilirse zehrin belirtileri yok oluyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri ilacın insan kullanımı için hazır olduğunu düşünüyorlar. Bu ilacın zehrin belirtilerini engelleyeceğine eminler ancak zehrin aşırı doz alımında oluşan kalp krizini engelleyip engellemeyeceği konusunda net bir cevap veremiyorlar.

İlaç fareler üzerinde denenip başarılı olduktan sonra insanlardan alınan hücrelerde de başarı gösterdi. Bilim insanları şimdi bunun insanların kullanımı için çalışıyorlar.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar