Twitter’dan seçim bütünlüğü politikası: “Seçimleri manipüle etmek amacıyla hizmetlerimizi kullanamazsınız”

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Twitter, siyasi konular özelinde diğer sosyal ağlara nazaran daha etkili bir yeni medya mecrası. Bunun en net örneğini Gezi Parkı olaylarında ve 31 Mart Seçimlerinde gördük. Kullanıcılar, özellikle seçim dönemlerinde fikirlerini siyasilerin belirledikleri etiketler atında  paylaşıyorlar. Twitter, bu dönemde bilgi kirliliğine sebep vermemesi ve seçimleri etkilememesi için Nisan 2019’da yeni bir özellik getirerek “Seçim bütünlüğü politikası” metni yayınladı.

Twitter’ın getirdiği bu yenilik ile bir kullanıcının paylaşımını şikayet etmek istediğinizde karşınıza “Tweet, oy verme veya oy vermek için kaydolma hakkında yanlış bilgi içeriyor” seçeneği çıkıyor. Nisan 2019’dan beri var olan fakat henüz tüm kullanıcıların kullanımına açık olmayan bu özellik, @agustostepesi isimli kullanıcının fark etmesiyle gündeme geldi. 

https://twitter.com/agustostepesi/status/1128598406304292865

Politikada, seçimleri manipüle etmek veya etkilemek amacıyla Twitter hizmetlerini kullanamayacaklarına dair maddeler yer aldı. Ayrıca seçim dönemlerinde herkese açık sohbetlerin önemli olduğunun altını çizen Twitter, hizmetlerini manipüle eden her türlü girişimin ifade özgürlüğü ilkelerini tehlikeye atabileceğini belirtti. 

Twitter yöneticileri, politikayı suistimal eden kullanıcıların daha önceki ihlal geçmişine bakıp belli yaptırımlarda bulunacaklarını belirtti. Politikaya göre herhangi bir şikayet durumunda, kullanıcının konuya ilişkin tweetleri silinebilir, profil değişiklikleri yapılabilir ve hesaplar kalıcı olarak askıya alınabilir.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus