Yurtdışından getirilen cep telefonuna kısıtlama, kitap hariç eşyaya vergi

Resmi Gazete’nin 15 Mayıs 2019 tarihli nüshasında yayınlanan 1111 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yurtdışından yolcu beraberinde getirilebilen cep telefonları için süre ve yine yurtdışından posta ve kargo yolu ile satın alınıp Türkiye’ye getirilen eşyalara ilişkin vergi oranları yeniden düzenlendi.

“4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile yurtdışından yolcu beraberinde getirilip kayıt ettirilebilen cep telefonları için süre, yabancı misyon görevlileri hariç iki yıldan üç yıla çıkartıldı. 

Aynı kanunda yapılan değişiklikle kıymeti 1500 euroyu geçmemek şartıyla, posta ve hızlı kargo taşımacılığı ile gelen eşya için, Avrupa Birliği ülkelerinden gelmesi durumunda yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20 vergi uygulanacak. Kitap veya benzeri basılı yayın için ise oran sıfır olacak.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar