ABD-İran gerilimi: Trump’a göre Tahran yönetimi yakında müzakere masasına oturacak

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

ABD’nin acil görevi olmayan personelinin Irak’tan ayrılması talimatının ardından Almanya ve Hollanda da, ABD ve İran arasında yükselen tansiyon nedeniyle Irak güvenlik güçlerine verdiği eğitimleri askıya aldı. Gelişmeler bölgede sıcak çatışma yaşanabileceğine ilişkin endişeleri artırırken, Başkan Donald Trump “İran’ın yakında Washington ile konuşmak isteyeceğini düşündüğünü” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün acil görevi olmayan personeline, Irak’taki Amerikan diplomatik temsilciliklerinden ayrılması için talimat verdi. Karar, ABD Merkez Komutanlığı’nın Irak ve Suriye’de İran destekli potansiyel saldırı olacağı yönünde duyumlar olduğunu açıklaması sonrasında alındı. ABD geçen hafta yine benzer duyumları gerekçe göstererek Ortadoğu’daki askeri varlığını artırmaya başlamıştı.

Bu haberden kısa bir süre sonra, Almanya ve Hollanda, Iraklı güvenlik güçleriyle Peşmergelere verdikleri eğitimleri geçici olarak askıya aldıklarını açıkladı. Her iki ülke de eğitimlere ara verilmesine gerekçe olarak bölgede artan gerilime işaret etti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Amerikan basınında çıkan haberlerin aksine, Washington yönetimi içinde İran politikasına ilişkin bir kavga yaşanmadığını söyledi. Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Farklı görüşler dile getirildi. Nihai ve kati kararı ben vereceğim. Bu basit bir süreç. Her kesim, görüş ve talimat göz önünde bulunduruluyor. Eminim ki İran yakında (bizimle) konuşmak isteyecek” değerlendirmesi yaptı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton (arkada) İran’a askeri müdahaleyi savunanların başında geliyor.

Amerikan basınına göre Trump yönetimi içinde İran’a askeri müdahale seçeneğini savunanlarla, karşıt görüşlüler arasında gerilim var. Askeri müdahale destekçileri olarak adı geçen isimlerin başını ise Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo çekiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus