Süper Lig takımları ve Greenpeace “Güneş için Omuz Omuza” veriyor

Greenpeace Akdeniz, “Güneş için Omuz Omuza” projesi ile Süper Lig’deki statların güneş enerjisi üretmesi için sahaya iniyor.

Her hafta on binlerce kişinin doldurduğu statlar Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelini kullanabileceği alanlardan biri ve aynı zamanda en çok elektrik tüketimi gerçekleşen yerler arasında. Statlarda güneş enerjisinin kullanılması, hem kulüplerin enerji faturalarının düşmesini hem de Türkiye’nin karbon salımının azalmasını sağlayacak.

Bu rolü Türkiye’den şimdilik tek bir kulüp üstleniyor: Antalyaspor. Kırmızı-beyazlıların maçlarını oynadığı Antalya Stadyumu, çatısında bulunan 5 bin 600 güneş paneliyle dünyada güneş enerjisinden en çok fayda sağlayan 10 stattan biri.

Süper Lig’deki statlar güneş enerjisine geçtiği takdirde:

  • Her yıl yaklaşık 35 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak,
  • Yılda ortalama 1,5 milyon liralık fatura maliyetinden kurtulunacak,
  • Her yıl yaklaşık 7 bin 500 ton karbon salımının önüne geçilecek,
  • Kentlerin ve takımların prestiji artacak.

Statlarda güneş enerjisi dünyada giderek yaygınlaşıyor. İngiltere’de Arsenal’in, Hollanda’da Ajax’ın, Brezilya’da Cruzeiro ve Atlético Mineiro’nun statları başta olmak üzere statlar güç kaynağı olarak güneş enerjisini kullanmaya başladı.

Antalya Stadyumu, çatısındaki 5600 güneş paneliyle dünyada güneş enerjisinden en çok yararlanan 10 stattan biri.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar