ABD çelik ithalatına uyguladığı vergiyi yarıya düşürdü, ancak Türkiye’yi gümrüksüz ihracat kapsamından çıkardı

ABD, Türkiye’den çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 gümrük vergisini yeniden yüzde 25’e düşürürken, aralarında otomobilin de bulunduğu bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz ihracatına imkan veren GTS sisteminden çıkardı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, önceki yıla kıyasla Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde yüzde 48 azalma görüldüğü vurgulandı. Türkiye çeliği için vergi oranı 13 Ağustos 2018’den geçerli olmak üzere yüzde 50’ye yükseltilmişti. ABD, 2017 yılında 1,83 milyon ton ile Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaydı.

Öte yandan ABD, daha önce duyurulduğu üzere Türkiye’yi “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi”nden (GTS) çıkardı. GTS, aralarında otomobilin de bulunduğu bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan veriyordu. Türkiye GTS sisteminde kalmak için girişimde bulunmuştu.

Türkiye, 2017 yılında gümrüksüz ihracat kapsamında ABD’ye 1,7 milyar dolar ihracat yapmış, aynı yıl gümrüksüz ihracat Türkiye’nin ABD’ye toplam satışının yüzde 17,7’sini oluşturmuştu.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar