Rus Kommersant gazetesinde toplu istifa: Haber yüzünden kovulan meslektaşlarıyla dayanıştılar

Rusya’nın en çok satan gazetelerinden Kommersant’ın siyaset servisi çalışanları, iki meslektaşlarının “patronun hoşuna gitmeyen bir haber” nedeniyle işten çıkarılmasını protesto ederek, dayanışma amacıyla topluca istifa etti.

Kommersant’ın deneyimli Kremlin muhabiri Ivan Safronov ve siyaset servisinin editör yardımcısı Maxim Ivanov, nisan ayında, parlamentonun üst kanadına başkanlık eden Valentina Matviyenko’nun Kremlin’den gelen talep doğrultusunda görevden alınabileceğine dair hükümet kaynaklarına dayandırdıkları bir haber yapmışlardı. Kremlin haberdeki iddiayı yalanlarken, Safranov ve Ivanov hafta başında işten çıkarıldı.

İkili Facebook üzerinden yaptıkları açıklamada, gazetenin sahibi Kremlin’e yakın Rus milyarderlerden Özbek asıllı Alişer Usmanov’un talimatıyla ve yaptıkları bu haber yüzünden kovulduklarını duyurdular. Moscow Times’ın haberine göre, bir saat içinde de Kommersant’ın tüm siyaset servisi çalışanları, Safronov ve İvanov ile dayanışmak üzere istifalarını verdiler.

Yerel kaynaklar Kommersant’tan ayrılan gazetecilerin toplam sayısını 13 olarak bildirdi. Kommersant Genel Yayın Yönetmeni Vladimir Zhelonkin, Vedomosti gazetesine verdiği demeçte, Safranov ve İvanov ile yollarının, söz konusu haberi yazarken Kommersant’ın editoryal ilkelerini çiğnedikleri için ayrıldığını söylüyor ancak çiğnenen ilkenin ne olduğunu belirtmiyor. Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Gleb Cherkasov ise, “Hissedarlar personelle ilgili tasarrufta bulunma hakkına sahiptir. Gazeteciler de iş yerlerini değiştirmek suretiyle, aynı fikirde olmadıklarını gösterebilirler” açıklaması yapmış.

Medyascope'a destek olmak ister misiniz?

Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılmak için desteğinize ihtiyacımız var

Merhabalar!

Medyascope olarak Ağustos 2015’ten itibaren, çölleşen haber ikliminde her kesimden herkese su verecek bir vaha olmaya çalışıyoruz. Özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan, ve çok yanlı habercilik anlayışımızdan taviz vermemekte kararlıyız. Çoğunlukla gençlerden oluşan kadromuzla, dijital medyanın olanaklarını kullanarak yayın yapıyor ve her geçen gün hem içerik hem de teknik olarak büyüyoruz. Hedefimiz yayın gün ve saatlerimizi artırmak; içeriklerimizi daha da zenginleştirmek. Bu da sizin desteklerinizle mümkün. Çok teşekkürler.  

Öne Çıkanlar