Protestanlar “milli güvenliğe tehdit” gerekçesiyle sınır dışı ediliyor – Lütfü ve Joy Subaşıgüller ile söyleşi

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print

Ankara’daki Başkent Kilisesi‘nin pastörü Lütfü Kerem Subaşıgüller’in Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı eşi Joy Anna Subaşıgüller, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi’ne oturma izni başvurusu yaptı ancak başvurusu kabul edilmedi. 10 yıldır Türkiye’de yaşayan Subaşıgüller, daha daha önce oturma izniyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadığını söylüyor. Yedi senedir evli olan çiftin Türkiye vatandaşı üç çocuğu var.

Protestan Kiliseler Derneği, 11 Haziran’da internet sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dernek, son yıllarda ülkede yaşayan yabancı uyruklu din görevlilerinin gerekçesiz şekilde sınır dışı edildiğini söyledi.

Pastör Lütfü Kerem Subaşıgüller ve eşi Joy Anna Subaşıgüller, yaşadıklarını Medyascope’a anlattı.

Protestan Kiliseler Derneği’ne göre, son yıllarda bazı yabancı uyruklu din görevlileri sınır dışı edildi ve yaklaşık 50 aile bundan etkilendi. Din görevlilerinin sınır dışı edilmesinin gerekçesi ise “N82 kodu (milli güvenliğe tehdit).”

N82 kodu nedir?

Bir kişi hakkında, “milli güvenliğe tehdit” anlamına gelen N82 kodu ile işlem yapıldığında, bu kişinin oturma izni ve vizesi iptal edilir. Eğer kişi bu duruma düşerse, vatandaşı olduğu ülkedeki Türk konsolosluğuna gidip özel amacı olan vize başvurusunda bulunabilir.

Türkiye’de yaklaşık 12 bin Protestan Hıristiyan yaşıyor. Ayrıca Türkiye’de 170’ten fazla kilise bulunuyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pocket
Share on email
Share on print
  • Medyascope
  • Medyascope Plus